Jak założyć trawnik? Wysiew nasion i trawa w rolkach

dim-hou-bY7aJIOae-g-unsplash


Piękny trawnik dookoła domu nie musi być trudny w wykonaniu. Jak założyć efektowny trawnik, który będzie prezentował się zachwycająco? Do dyspozycji są obecnie dwa rozwiązania – pierwsze to wysiew nasion, a drugie to trawnik w rolce. Na co warto się zdecydować?

Trawnik w ogrodzie – wysiew traw

Najczęściej trawnik w ogrodzie zakładany jest z wysiewu. Do jego wykonania konieczne jest zakupienie nasion traw. Są one oferowane w formie gotowych mieszanek zawierających różne rodzaje nasion, aby dać estetycznie wyglądający, trwały trawnik dopasowany do konkretnych warunków glebowych.

 

W sprzedaży można znaleźć mieszanki traw jak:

  • mieszanki traw gazonowych, dekoracyjnych – dają efektowny trawnik, jednak są podatne na wydeptywanie
  • mieszanki traw sportowych – sprawdzają się w miejscach intensywnie użytkowanych, na przykład w ogrodach, w których przebywają dzieci
  • mieszanki traw uniwersalnych – mają najszersze zastosowanie i łączą w sobie gatunki traw stosowanych w mieszankach gazonowych i sportowych

 

Samodzielne wykonanie trawnika z wysiewu jest najtańszą opcją, jednak trzeba pamiętać o tym, że jest ona też najbardziej pracochłonna i czasochłonna. Aby trawnik wyglądał atrakcyjnie, konieczne jest przeprowadzenie szeregu prac – jego nawadnianie, nawożenie, aeracja, wertykulacja i inne czynności.

 

Trawnik w ogrodzie – trawa w rolce

Druga opcja to trawnik w rolce, który jest dostarczany do klienta jako gotowa trawa z ziemią, która wymaga tylko rozłożenia na uprzednio przygotowanym podłożu. Trawa w rolce rośnie wcześniej przez 1-1,5 roku, a następnie jest ścinana razem z warstwą podłoża i umieszczana na biodegradowalnych siatkach, które ułatwiają jej układanie.

 

Atutem trawy w rolce jest piękny efekt praktycznie od ręki – dzięki temu można wykonać ją bardzo szybko, a efekt zawsze będzie idealny. Nie trzeba zatem poświęcać czasu na wykonanie trawnika we własnym zakresie – to najszybsza opcja dla osób, którym zależy na najlepszych efektach.

 

Największym minusem jest cena, ponieważ trawnik w rolce to wydatek rozpoczynający się od około 10 złotych za metr kwadratowy.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*