Czy warto zainwestować w kurs programowania dla nastolatków?

kurs-programowania-dla-nastolatkow

Oferta kursów programowania dla dzieci oraz nastolatków rośnie z każdym rokiem. Wiele szkół otrzymuje od rodziców zapytania nie tylko o ceny, zakres programowy czy częstotliwość zajęć, ale również pytania dotykające tych najbardziej podstawowych kwestii: czy warto przeznaczać środki na kursy programowania dla nastolatków?

Programowanie – kursy dla nastolatków

Nauka programowania dla nastolatków przybiera zdecydowanie inne formy niż zajęcia dla małych dzieci i ma zdecydowanie więcej wspólnego z faktycznym programowaniem, jakiemu zawodowo oddaje się rosnąca rzesza osób na całym świecie. Kursy programowania może pomóc w rozpoczęciu kariery, zapewniającej wiele możliwości na rynku pracy, a także bardzo duże zarobki.

Jest to o tyle istotne, że – jak wskazuje zapotrzebowanie na rynku – programistów wciąż jest za mało. W chwili obecnej ilość przedsiębiorstw, które potrzebują węższej bądź szerszej grupy programistów do opracowywania nowych rozwiązań jest ogromna, a pozyskanie dobrego fachowca od programowania – nastręcza dużych trudności. To sprawia, że pozyskanie pracy nawet z średnio zaawansowaną wiedzą w tym zakresie jest bardzo proste, a wykształceni fachowcy (m.in. ci, którzy korzystali z kursów programowania już od wieku nastoletniego) mogą liczyć na naprawdę wysokie zarobki, umożliwiające życie na dobrym poziomie.

Dziś kilka słów o tym, dlaczego warto zainwestować w kurs programowania dla dzieci nastoletnich. Jakie korzyści może nieść za sobą tego rodzaju nauka?

1. Możliwość uzyskania podstawowej wiedzy dla programisty

Programowanie dla nastolatków daje możliwość pozyskania podstawowej wiedzy z zakresy programowania, co wpływa korzystnie na ogólne rozumienie tematu. Podobnie jak w przypadku matematyki czy fizyki – podczas gdy na samym początku pewne zagadnienia wydają się być wyjątkowo trudne i skomplikowane, później – stają się proste i zrozumiałe. Im szybciej rozpoczęta jest nauka, tym więcej wiedzy można pozyskać, a każde kolejne zagadnienie jest zdecydowanie prostsze.

2. Korzyści pozazawodowe

Nauka programowania dla nastolatków to nie tylko korzyści w zakresie możliwości zdobycia dobrego zawodu. To także perfekcyjna możliwość pozyskania wielu innych umiejętności, które mogą przydać się w innych zawodach (gdyby nastolatek zdecydował się na inną ścieżkę kariery). Wśród nich można wskazać:

– umiejętność działania pod presją czasu (gdy pojawi się błąd, jego usunięcie jest konieczne w jak najkrótszym czasie);

– rozwój kreatywności (wdrożenie niektórych rozwiązań wymaga sporej dawki pomysłowości);

– umiejętność logicznego myślenia;

– zdolność rozwiązywania problemów;

– konsekwencja w dążeniu do celu;

– nauka cierpliwości.

Powyższe zalety są jedynie przykładem, a niektóre osoby mogą odnieść zdecydowanie więcej korzyści z kursów programowania. Nauka tego rodzaju może także pomóc w zdobyciu pracy w przyszłości, a także ułatwić planowanie działań bez względu na ostateczny wybór zawodu przez nastolatka.

3. Wciąż rozwijająca się branża

Branża programistyczna wciąż się rozwija. Pojawia się coraz to więcej firm, które wykorzystują różnego rodzaju programowalne elementy w swoich produktach, a co za tym idzie – kurs programowania dla nastolatków może pomóc w szybkim rozwoju kariery. Dodatkową zaletą tej branży – zwłaszcza dla osób, które nie lubią się nudzić – jest także możliwość ciągłego rozwoju. Jako że programowanie wciąż się zmienia, programiści tak naprawdę nie przestają się uczyć aż do końca swojej kariery!

4. Większe możliwości nauki

Rozpoczynając naukę programowania w wieku nastoletnim, można zostać pożądanym fachowcem z górnej półki. Nie od dziś wiadomo, że umysły dzieci i nastolatków mają zdecydowanie wyższe zdolności poznawcze od mózgów osób dorosłych. Co za tym idzie – przyswajanie wiedzy z zakresu programowania przychodzi im zdecydowanie łatwiej.

Który język kodowania wybrać?

W programowaniu występuje wiele języków, które są powszechnie używane podczas prac. Nie ma specjalistów, którzy do perfekcji opanowaliby każdy z nich. Pracę programisty można porównać do lekarza: choć każdy z nich posiada teoretyczną, niewielką wiedzę o każdym z ludzkich organów, ostatecznie i tak muszą oni wybrać określoną specjalizację. Programowanie dla nastolatków to bardzo szeroka gama kursów, podczas których można poznać dostępne opcje, a potem – wybrać wariant, który odpowiada nastolatkowi najbardziej i to właśnie wiedzę z zakresu tego określonego języka rozwijać dalej.

Dodatkowe umiejętności programisty – co trzeba wiedzieć?

Czy kurs programowania dla nastolatków to wszystko, czym trzeba się zainteresować, by rozpocząć naprawdę doskonałą karierę w tym zawodzie? I tak, i nie. Choć trudno mówić o konkretnych wymogach, programowanie staje się zdecydowanie łatwiejsze, jeśli nastolatek równolegle uczy się również języka angielskiego. Ma to duże znaczenie z dwóch powodów: przede wszystkim, programowanie odbywa się w tym języku. Ponadto – większość firm aktywnie poszukujących programistów to międzynarodowe korporacje, które oczekują od swoich pracowników minimum komunikacyjnej znajomości języka.

Niekończąca się nauka

Jak wspominaliśmy wyżej, nauka programowania dla nastolatków nie kończy się po kilku kursach. Jeśli dziecko zdecyduje się kontynuować tę karierę – musi liczyć się z tym, że nauka nie skończy się tak naprawdę nigdy. Jeżeli konieczność ciągłego szlifowania umiejętności i przyswajania nowej wiedzy nie jest czymś, co odpowiada nastolatkowi – być może programowanie nie jest odpowiednią karierą dla niego. Jeśli jednak młody człowiek cieszy się na myśl o ciągłym doskonaleniu siebie – kurs programowania dla nastolatków zdecydowanie jest czymś, w co warto zainwestować.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Giganci Programowania, oferującą kursy programowania dla nastolatków.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*