Jak wygląda praca za granicą?

20220525125107_pexels-photo-3885597.jpeg

Wiele osób bardzo poważnie podchodzi do tematu wyjazdu za granicę – wszystko dokładnie planują, aby o niczym ważnym nie zapomnieć. Nie powinno to dziwić, ponieważ te osoby chcą się czuć bezpiecznie w obcym kraju. Przed wyjazdem warto również zapoznać się z opinią innych na temat rzeczy niezbędnych do w innym kraju. Oprócz dodatkowych aspektów, tj. poznanie nowych osób, doświadczenie życia w innym kraju – przede wszystkim wyjeżdżając za granicę chcemy zarobić pieniądze, a do tego potrzebna jest praca za granicą.

Wymiar godzinowy pracy za granicą

Często agencje pracy gwarantują konkretną ilość godzin pracy tygodniowo. Przykładem może być Holandia – pełny wymiar pracy oznacza pracę od 36 do 40 godzin tygodniowo, a dzień pracy wynosi 8 h oraz ewentualne nadgodziny. Niderlandzkie przepisy prawne określają wymiar czasu pracy – można pracować maksymalnie 12 godzin pod rząd i maksymalnie 60 godzin tygodniowo. W okresie 16 tygodni średnia liczba godzin pracy nie może jednak przekroczyć 48 godzin tygodniowo.

Praca na nocnej zmianie nie może przekraczać 10 godzin. Jeśli zmiana kończy się po godzinie 2.00 w nocy, pracownikowi przysługuje następnie co najmniej 14 godzin odpoczynku. Nocna zmiana oznacza, że przynajmniej jedna godzina pracy przypada między godziną 0.00 w nocy a 6.00 rano.

WAŻNE! Możesz pracować dłużej – jednak za nadgodziny należy się wynagrodzenie lub dodatkowe dni wolne od pracy.

Jak wyglądają przerwy w pracy za granicą

Po dniu pracy każdy ma prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego wypoczynku. Po przepracowanym tygodniu przerwa w pracy nie może być krótsza niż 36 kolejnych godzin. Jeśli czas pracy przekracza 5,5 godziny, pracownikom przysługuje minimalnie 30 minut przerwy. Jeśli czas pracy przekracza 10 godzin, przerwa powinna trwać przynajmniej 45 minut. Co ważne – przerwy zazwyczaj są niepłatne. Pamiętaj, aby dobrze zapoznać się z ofertami pracy za granicą.

Bezpieczeństwo w pracy za granicą

Praca za granicą ma wiele zalet. Najczęściej ludzie wyjeżdżają za granicę w celach czysto zarobkowych i zdarza się, że zapominają o własnym zdrowiu. Jednak nie tędy droga. Warto dbać również o siebie – wysypiać się, zdrowo odżywiać, odpoczywać i…robić przerwy w trakcie pracy. Często praca za granicą wiąże się z wysiłkiem fizycznym, dlatego organizm potrzebuje regeneracji. Warto również przygotowywać sobie zdrowe i pożywne posiłki, które dodadzą Ci energii.

1 odpowiedzi "Jak wygląda praca za granicą?"

  1. Czy ktoś może polecić fajne strony z zakresu oferty pracy Holandia? Chciałabym zaplanować wakacje w przyszłym roku.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*