Własny biznes: pomysł na dochodowy serwis internetowy

img03

Jeszcze nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że Internet i stworzenie w nim własnego serwisu, może okazać się pomysłem na życie i biznesem, który zapewni nam stabilizację finansową. Jeżeli spełnimy do tego kilka niezbędnych warunków, może okazać się, że zaczniemy zarabiać jeszcze większe pieniądze niż dotychczas, a dodatkowo być może zajmować się tym, co stanowi obiekt naszych zainteresowań.

O co należy zadbać na samym początku?

Startując z własną stroną internetową musimy mieć dobry pomysł, zarówno na jej tematykę, jak i wygląd oraz sposób zarabiania na niej, nazwę (domenę) i hosting. Na początek możemy wspomagać się gotowymi szablonami oraz skryptami CMS. Również zarejestrowanie domeny i utrzymanie hostingu może nas nic nie kosztować przy wstępnym okresie użytkowania. Wiele firm urządza promocje dla nowych klientów, dzięki którym stworzenie strony internetowej odbywa się bez żadnego wkładu finansowego.

Jeżeli jednak posiadamy pieniądze na start, powinniśmy pomyśleć o wybraniu płatnego hostingu, o znacznie większej pojemności. Szablon naszej witryny także powinien być unikatowy, a zlecenie jego wykonania nie musi być sporym wydatkiem. Warto odłożyć część środków na pozycjonowanie strony, dzięki czemu będzie znajdowała się na wyższych pozycjach w wynikach wyszukiwania, co skutkuje zwiększonym ruchem. Tylko w ten sposób postawimy pierwsze kroki do stworzenia dochodowego serwisu internetowego.

Jak wybrać tematykę?

Zdecydowanie najłatwiej przychodzi nam mówienie i pisanie na tematy, którym poświęcamy swój czas i uwagę. Trudno jednak czerpać zyski ze strony, na której znajdziemy informacje o mechanice kwantowej. Musimy dopasować swoje zainteresowania do potrzeb internautów i oczekiwań reklamodawców lub znaleźć jeszcze nie w pełni zagospodarowaną dziedzinę, o której z czasem będziemy dowiadywać się coraz więcej.

Najważniejszy jest pomysł. Najpopularniejszą tematyką blogów w Polsce są: kulinaria, moda, uroda oraz szeroko pojęty lifestyle. Jeżeli jednak w Internecie ciągle pojawiają się nowe platformy odnoszące się do tych tematów, a dodatkowo osiągają one sukces, okazuje się, że ich formuła nie została jeszcze wyczerpana. Tworzy to dla nas możliwość zajęcia się jedną z tych dziedzin od zupełnie innej strony.

Możemy również podpatrzeć, jakiego rodzaju reklamy są najczęściej emitowane w stacjach telewizyjnych i rozgłośniach radiowych. To może okazać się istotną wskazówka do tego, w którym kierunku powinniśmy pójść ze swoim serwisem internetowym.

Co zrobić, aby nasza strona stała się dochodowa?

Przede wszystkim musimy jasno przekazywać swoją wiedzę oraz ciekawie opowiadać o tematyce naszej strony. Bardzo ważne jest zbudowanie trwałej więzi z czytelnikami. Powinniśmy zwracać się do nich jak do naszych dobrych znajomych, aby mieli poczucie bliskości z nami. Dobrym sposobem do tego jest również obecność w social media. Połączenie serwisu z profilem na Facebooku, Instagramie czy Snapchacie otwiera możliwości jeszcze szybszej i sprawniejszej komunikacji z odbiorcami zamieszczanych przez nas treści.

Niezbędna jest bieżąca aktualizacja strony. Nie możemy jej zaniedbywać, nie dodawać artykułów ani unikać pytań i wiadomości dodawanych przez fanów. Określone wymogi dotyczą także warstwy wizualnej portalu. Musimy unikać nietrafionych połączeń kolorystycznych oraz stawiania wyłącznie na jedną barwę. Najlepiej zachować stonowane odcienie lub dzielić kolory na poszczególne sekcje znajdujące się na naszej stronie. Powinniśmy również odpowiednio wyeksponować kategorie, najnowsze wpisy, najczęściej komentowane artykuły, konkursy z nagrodami oraz odnośniki do profili na serwisach społecznościowych.

Jeżeli zastosujemy się do tych reguł i zgromadzimy co najmniej kilkuset unikalnych użytkowników, możemy myśleć o zdobywaniu pierwszych pieniędzy, np. poprzez informowanie o istnieniu i ciągłym rozwoju naszego serwisu osób zajmujących się marketingiem w firmach, których charakter działalności jest powiązany z tematyką naszej strony. Może również okazać się, że to one zgłoszą się do nas z propozycją współpracy, np. w formie zamieszczenia recenzji danego produktu lub stworzenia artykułu sponsorowanego. W ten sposób mamy szansę zarobienia pieniędzy oraz otrzymania produktów do przetestowania.

Wraz z pozyskiwaniem coraz większej liczby czytelników, powinniśmy rozszerzyć działalność naszego serwisu o kolejne funkcjonalności. Ważnym krokiem może okazać się stworzenie sklepu internetowego. Mając solidne zaplecze w postaci zamieszczonych postów i recenzji, zrealizowanych współpracy z markami lub założycielami podobnych stron oraz fanów na portalach społecznościowych, automatycznie otrzymujemy pokaźną grupę potencjalnych klientów.

Taki sklep wiąże się z szeregiem kolejnych przygotowań oraz załatwianiem formalności prawnych. Nieuniknione będzie również poniesienie kolejnych wydatków, głównie na reklamę i promocję. Warto jednak podjąć wyzwanie, iść do przodu i ciągle rozwijać swoje dzieło. Tylko w ten sposób dojdziemy do osiągania pokaźnych dochodów oraz uczynienia z tego sposobu na życie.

kingfile-pl-logotyp-02Autorem artykułu jest serwis kingfile.pl – serwis, który umożliwia udostępnianie plików. Kingfile.pl to przykład serwisu internetowego, który dzięki nowatorskiemu pomysłowi zdobywa zaufanie coraz większej liczby użytkowników.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*