Wady i zalety pracy księgowego

hero

Z całą pewnością każde zajęcie czy praca zawodowa ma swoje zalety, ale także i wady. Nie ma takiej pracy, która nie posiadałaby istotnych plusów, ale także i znaczących minusów. Tak więc przed podjęciem każdego takiego wyzwania, zastanawiamy się jakie są pozytywne i negatywne aspekty oferowanej nam pracy. Jednakże są też takie zajęcia, które żeby móc zajmować się nimi zawodowo w przyszłości, wymagają podjęcia odpowiedniej decyzji już wcześniej. Chodzi tu oczywiście o wybór odpowiedniej szkoły średniej czy kierunku na uczelni wyższej. Często jest to niezbędne aby zyskać odpowiednie wykształcenie i umiejętności, które pozwolą nam wykonywać wybrany przez nas zawód. Dzisiaj zastanowimy się jakie są zalety, ale także i wady, jednego z ciągle dość popularnych w naszym kraju zawodów. Mianowicie w tym artykule, zbadamy pod tym względem pracę księgowego.

Praca nie dla każdego

Najistotniejsze jest tu chyba to, że pracować w tym zawodzie nie może każdy chętny. Bez wątpienia aby pracować jako księgowy trzeba posiadać odpowiednie wykształcenie, ale też niezbędną wiedzę i umiejętności. Tak więc osoba, która myśli o tym zawodzie powinna wybrać na właściwym etapie edukacji, chociażby szkołę średnią o profilu ekonomicznym czy już później na uczelni wyższej kierunek ekonomia, finanse i rachunkowość bądź podobne.  Jednak żeby osiągnąć wybrany przez siebie cel bycia księgowym, należy też posiadać odpowiednie cechy takie jak cierpliwość, sumienność czy przede wszystkim analityczny umysł i predyspozycje do przedmiotów ścisłych.

Zalety pracy księgowego

Niewątpliwie praca księgowego ma wiele zalet. Generalnie jest to zajęcie raczej poważane, przez to nieźle płatne. Ponadto z cała pewnością jest to praca spokojna, nieoparta na rywalizacji ze współpracownikami. Ma się swoje zadanie do wykonania, na które dostaje się odpowiednią ilość czasu i po prostu trzeba ją wykonać. Tak więc zdecydowanie jest to plus tego zajęcia, oczywiście przy założeniu, że nie mamy problemu z organizacją własnej pracy. Zaletą bycia księgowym jest też raczej spora ilość miejsc pracy . Aktualnie ciągle powstają nowe firmy, mniejsze lub większe. Prowadzenie księgowości w średnich czy większych firmach jest raczej koniecznością, stąd też pracy dla specjalistów w tym fachu raczej nie brakuje. Zaletą jest też dynamicznie i w coraz większym tempie powstająca ilość komputerowych programów księgowych do fakturowania, co znacznie ułatwia pracę osobom prowadzącym dział księgowości.

jakie są minusy pracy księgowego?

Oczywiście jak we wszystkim, tak i w pracy księgowego poza zaletami  znajdziemy również wady. Podstawowym minusem tej pracy, jest chyba niesamowita jej przewidywalność i mówiąc wprost nuda. Nie bez powodu, księgowy jest uważany za jeden z nudniejszych zawodów świata. Zwłaszcza, że praktycznie nieustannie pracuje sam  ze swoimi cyferkami, tabelkami i wyliczeniami. Chociaż tyle, że w obecnych czasach znajdują się one w komputerze a nie w obszernych zeszytach. Bez wątpienia bycie księgowym wymaga też ciągłego skupienia. Chociaż najkrótsza chwila rozproszenia,może skończyć się błędem i poważnymi tarapatami. I to chyba kolejna wada tej pracy. Nawet za niewielki błąd, księgowego mogą czekać surowe konsekwencje. Rzecz jasna głównie natury finansowej, jeżeli z powodu jego błędu firma poniosła dotkliwe straty. Z drugiej jednak strony, w bardziej skrajnych przypadkach mogą być to nawet problemy natury prawnej, jeżeli odpowiednie organy Państwa będą zdania, że to wcale nie była pomyłka a działanie celowe. Choćby przy okazji rozliczeń podatkowych, które każdego roku księgowy musi przygotowywać.

Podsumowując, praca księgowego ma zarówno całkiem sporą liczbę zalet, ale również i niekrótką liczbę wad. Należy jednak pamiętać też o tym, że te wymienione przeze mnie, w dużym stopniu są dość subiektywne. Z całą pewnością dla nie jednej osoby, zaletą będzie to co dla drugiej wadą i oczywiście na odwrót. Najważniejsze jest więc chyba to, żeby lubić swoją pracę, kochać to co się robi zawodowo. Wtedy nawet największe wady danego zawodu, nie będą nam przeszkadzać. No i nawet najmniejsze jego zalety, będą nas wyjątkowo cieszyć.

Artykuł opracowano wspólnie z firmą dostarczającą programy do wystawiania faktur. Więcej o firmie na stronie: http://ksiegowosc24.pl (zobacz też programy dla księgowości tutaj: http://ksiegowosc24.pl/faktura-vat-program/)

4 odpowiedzi "Wady i zalety pracy księgowego"

  1. Mi w pracy księgowego pomocny jest często portal finansowy e-bs.pl ponieważ jest tam sporo aktualności z branży.

  2. Jeśli księgowy dobrze zna swoją branżę i działa w jej obrębie to ma ułatwione zadanie. Jeszcze łatwiej działa mu się z programem księgowym, który jest przystosowany do typu działalności jaki prowadzi firma. Polecić możemy program do księgowości Alfa KP – http://www.alfa-lancut.com.pl/program-alfa-kp.html – to komputerowa książka podatkowa, która pomoże księgowym w obsłudze małych przedsiębiorstw. W programie można prowadzić kilkaset firm zupełnie niezależnie.

  3. Praca księgowego to zupełnie nie moja brożka, a jak prowadzę firmę nie muszę być specem od wszystkiego dlatego wolę wynająć sobie firmę zewnętrzną, teraz tak robimy już w sumie od długiego czasu – mamy Gamę z Myśliborskiej i na prawdę fajnie się to kręci, rzetelnie prowadzą nam księgi.

  4. Ja się wypowiem z trochę innej strony – osoby, która korzysta z usług księgowej od kilku lat, a dopiero od kilku miesięcy jestem w pełni z tej współpracy zadowolona (dziękuje Pani Edyto Cyburt! Nie wiem co bym bez Pani zrobiła :)).
    Co do wad i tego dlaczego wiele moich współprac się zakończyło – najbardziej brakowało mi elastyczności i zaufania. Trudno mi było oddać część swojej pracy komuś, kto nie słuchał i nie rozumiał mojego trybu pracy. Dlatego uważam, że z księgową trzeba się zgrać również pod względem osobowości i dlatego nie każda księgowa powinna pracować z każdym klientem. Z zalet – otrzymałam ogromną przestrzeń do rozwijania swojego biznesu, mogłam w końcu zająć się innymi elementami i spałam spokojnie, że mnie US nie ścignie za jakąś niecelową pomyłkę.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*