Umowa o wolnym handlu pomiędzy UE i USA (TTIP)

usa-i-ue

Jednym z celów Unii Europejskiej stało się podpisanie porozumienia z USA dotyczącego przepływu towarów i współpracy gospodarczej. Komisja Europejska przystąpiła do negocjacji w sprawie podpisania Transatlantyckiego Partnerstwa obejmującego Handel i Inwestycje (Transatlantic Trade and Investement Partnership, w skrócie – TTIP).

Głównym celem porozumienia jest umożliwienie firmom europejskim nawiązania stosunków handlowych z biznesem amerykańskim, obniżenie cen oraz zwiększenie wyboru produktów dostępnych na rynku. Komisja Europejska podkreśla, że TTIP umożliwi rozszerzenie wpływu gospodarki europejskiej poza granicami Unii oraz zagwarantuje znaczny udział w globalnym handlu.

Prace nad TTIP

Procedura prac nad warunkami TTIP jest prowadzona według standardowych rozwiązań stosowanych przez UE przy umowach handlowych. Warunki umowy negocjuje Komisja Europejska przy współpracy z Parlamentem Europejskim i Radą UE. Przepisy przewidują konieczność ratyfikacji TTIP przez państwa członkowskie (Polskę reprezentuje Ministerstwo Gospodarki). W USA ratyfikacją porozumienia ma zająć się Kongres.

Obszary negocjacji

Negocjacje w sprawie umowy o wolnym handlu pomiędzy UE i USA obejmują 3 obszary. Pierwszym z nich jest ułatwienie europejskim przedsiębiorstwom wkroczenia na rynek amerykański. Celem UE jest obniżenie lub całkowite zniesienie taryf celnych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi Ameryki Północnej, a krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Prace mają umożliwić niewielkim europejskim firmom swobodny eksport towarów do USA (obecnie utrudniają to bardzo skomplikowane procedury).

Kolejnym obszarem negocjacji TTIP jest ujednolicenie norm i standardów obowiązujących na terenie USA i Europy. Pod uwagę brane są zarówno ogólne standardy, jak i szczegółowe wytyczne obowiązujące w poszczególnych sektorach – m.in. w przemyśle medycznym i farmaceutycznym, chemicznym oraz motoryzacyjnym.

Ostatnim polem negocjacyjnym jest współpraca w sprawach globalnych dotyczących m.in. ochrony środowiska i bezpieczeństwa pracy (BHP). Celem jest stworzenie bezpiecznych i wydajnych linii produkcyjnych na całym świecie oraz umożliwienie przedsiębiorstwom z sektora MŚP nawiązania globalnej współpracy.

Po więcej informacji zapraszamy na www.euro.nbp.pl

1 odpowiedzi "Umowa o wolnym handlu pomiędzy UE i USA (TTIP)"

  1. Czy ta umowa obowiązuje także na artykuły do hodowli? Pytam bo na stronie hodowla.ogloszenia-rolnicze.com/ czasem widuję ciekawe ogłoszenia z USA ale opłaty celne i utrudnienia prawne uniemożliwiają mi zakup większych ilość poszczególnych artykułów hodowlanych. Czy ktoś (może redakcja?) ma może informacje czy ta umowa rozwiązuje ten problem?

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*