Jak sprawić, by wydajność sieci domowej dotrzymywała kroku grom online?

speedtest

Nie ma znaczenia, czy miesiącami szukałeś konsoli PlayStation 5, czy właśnie zainstalowałeś nową, najwyższej klasy kartę graficzną – opóźnienie może zrujnować każdą sesję gry online. Aby mieć pewność, że wyciśniesz każdą wartość wydajności ze swojej konsoli lub komputera, Twoja sieć domowa musi być w stanie dotrzymać Ci kroku. Oto, jak upewnić się, że Twoje domowe łącze internetowe nie jest kolejnym przeciwnikiem, abyś mógł skupić się na reakcjach ułamkowych sekundy, które mają znaczenie w ferworze chwili.

Prędkości i ping – dlaczego mają znaczenie?

Wierz lub nie, ale nie potrzebujesz nieprzyzwoitej przepustowości, aby móc płynnie grać online. W większości przypadków wystarczająca jest prędkość pobierania około 3 Mb/s i prędkość wysyłania 1–2 Mb/s, ale bardziej idealne są prędkości sięgające 5 Mb/s w dół i 3 Mb/s w górę. Większa prędkość pobierania pomoże Ci szybciej pobierać gry. Ponieważ rozmiary plików w nowoczesnych grach sięgają nawet 60 GB lub więcej, zwłaszcza jeśli w grę wchodzą rozszerzenia i DLC, wyższe prędkości pobierania stanowią fenomenalne polepszenie jakości życia dla graczy, którzy błądzą po stronie niecierpliwości i przeskakują z gry do gry z bezmyślne porzucenie.

Twój ping – czas potrzebny na dotarcie fragmentu danych do miejsca docelowego i z powrotem – jest znacznie ważniejszy. Im niższy ping mierzony w milisekundach, tym szybciej zobaczysz efekty swoich działań na ekranie; przy niskim pingu naciskasz spust na kontrolerze, a broń na ekranie strzela szybciej. W meczu rywalizacyjnym, w którym różnicę między zwycięstwem a porażką często można zmierzyć w milisekundach, niższy ping jest ogromną zaletą. Ping wynoszący 50 ms jest doskonały, ale akceptowalny jest ping dochodzący do 100 ms. Jeśli nie masz pewności, jak działa Twoja sieć, przeprowadź szybki test szybkości, aby zobaczyć, jak ona sobie radzi. Możesz go wykonać na przykład tutaj: https://testujpredkosc.pl/speedtest.

Podłącz do routera

Dotyczy to zarówno graczy konsolowych, jak i komputerowych: w ostatecznym rozrachunku kable Ethernet przewyższają połączenia Wi-Fi. Kable Ethernet — takie, które wyglądają jak kable telefoniczne — są mniej podatne na zakłócenia środowiskowe niż Wi-Fi i zapewniają stabilniejsze połączenie internetowe. Jeśli to możliwe, podłącz konsolę lub komputer bezpośrednio do routera.

Zmień położenie routera

Jeśli nie możesz podłączyć swojego sprzętu do gier do routera i musisz grać przez Wi-Fi, możesz zadbać o lepsze działanie routera według feng shui. Prawidłowe umieszczenie routera może zapewnić, że silny sygnał dotrze do konsoli lub komputera. Router najlepiej sprawdzi się na środku pokoju, co może być niewygodne zarówno w przypadku okablowania, jak i dekoracji wnętrz – po prostu staraj się trzymać router jak najdalej od kuchenek mikrofalowych, ścian i narożników. Umieszczenie urządzenia do gier bliżej routera może również zminimalizować zakłócenia sygnału. Jeśli nie masz innego wyjścia, możesz podłączyć do routera antenę zewnętrzną, aby złagodzić spadek wydajności wynikający z niedoskonałego umieszczenia.

Upewnij się, że Twoja sieć odpowiada Twoim potrzebom

Potrzeby graczy w Internecie różnią się tak samo, jak ich nawyki. Gospodarstwo domowe składające się z czterech użytkowników grających razem, przesyłających strumieniowo i rozmawiających na Discordzie ma zupełnie inne potrzeby w zakresie przepustowości niż gospodarstwo domowe, w którym jeden użytkownik czasem stawia na szybką grę, podczas gdy dzieci oglądają bajki. Streamerzy i gospodarstwa domowe z wieloma graczami, które chcą grać online w tym samym czasie, będą chciały mieć pewność, że znajdą prędkości wysyłania i ograniczenia danych, które obsłużą ich zwiększony ruch danych.

Uwolnij się od ograniczeń danych

Użytkownicy, którzy w ciągu miesiąca pobierają wiele gier o dużych plikach, będą chcieli znaleźć plan bez ograniczeń danych lub przynajmniej monitorować wykorzystanie danych i znać konsekwencje przekroczenia limitu. Po osiągnięciu limitu danych mogą zostać naliczone opłaty za przekroczenie limitu danych, a prędkość Internetu może zostać ograniczona. Być może do większości gier nie potrzebujesz niesamowicie szybkiego dostępu do Internetu, ale ograniczone prędkości sieci nie pomogą, jeśli już masz do czynienia z opóźnieniami. Wielu dostawców Internetu oferuje w swoich planach nieograniczoną ilość danych. Zwykle warto z tego skorzystać.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*