W jaki sposób zatrzymywać pracowników w firmie?

luke-peters-B6JINerWMz0-unsplash

Zdolność zatrzymywania pracowników w firmie pozwala budować silny i dobrze zgrany zespół pełen specjalistów i ekspertów w swojej klasie. Przedsiębiorstwa ze stałą kadrą prężniej się rozwijają i wytrzymują o wiele częściej sytuacje kryzysowe. Jak jednak wypracować system pozwalający na skuteczne zatrzymywanie pracowników w firmie?

Transparentność działania

W celu wykreowania dobrej atmosfery w załodze, która w przyszłości sprzyjać będzie utrzymywaniu pracowników należy budować ich zaufanie do firmy. Można to osiągnąć poprzez transparentność działania, czyli przejrzyste zasady funkcjonowania przedsiębiorstwa. O ich istnieniu pracodawcy powinni zaznaczać już na etapie konstruowania ofert pracy i zamieszczania ich na portalach pokroju Pracuj.pl.Ponowienie informacji o polityce firmy musi mieć również miejsce na rozmowie rekrutacyjnej oraz na późniejszych etapach współpracy np. podczas okresu próbnego.

Program benefitów

Zaplanowany w oparciu o konsultacje pracownicze program benefitów pozapłacowych może przez długi czas utrzymywać pracowników w firmie. Dotyczy to zwłaszcza opieki medycznej, cateringu czy dopłat do aktywności fizycznych. Planując taki program należy brać pod uwagę rzeczywiste potrzeby pracowników i możliwość korzystania z zaplanowanych udogodnień bez względu okoliczności. W ten sposób zatrudnieni będą wiedzieć, iż po pracy mogą realizować bez przeszkód swoje pasje bądź odpoczywać należycie.

Kursy i system szkoleniowy

Dbając o pracowników i starając się ich utrzymać pracodawcy powinni zwracać uwagę na to, jak wielkie firma daje im możliwości kształcenia się i szkolenia. Dobrym pomysłem jest wypracowanie systemu ułatwiającego dostęp do wiedzy z dowolnego stanowiska. Szkolenia i kursy powinny mieć powiązanie z konkretnymi elementami pracy poszczególnych pracowników. Muszą dawać one wymierną wiedzę i zwiększać kompetencje w sposób stały.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*