Jak rozeznać się w jakości pelletów drzewnych?

pellets-3814711_960_720

Bez względu na to, czy zamierzasz kupić pellety drewniane do pieców na pellety, czy też jesteś zdeterminowany, aby kupić peletyzatory do samodzielnego wytwarzania pelletów drzewnych, bardzo ważne jest, aby wiedzieć, jak odróżnić pellety dobrej jakości od złej. Dzięki profesjonalnym narzędziom, takim jak miernik wilgotności, możesz łatwo określić kluczowe czynniki wpływające na jakość pelletu drzewnego. A co jeśli nie masz tych narzędzi? Kupuj tutaj: lipnowskiopal.pl/torun/ i problem z głowy. Pokażemy Ci też kilka łatwych sposobów oceny, czy pellet drzewny jest dobry, czy zły. Dzięki tym krokom nie musisz czytać setek stron standardowych dokumentów dotyczących pelletów drzewnych, nie musisz używać żadnego specjalnego, profesjonalnego sprzętu.

Liczy się pierwsze wrażenie, dotyczy to również jakości pelletu drzewnego. Jakość pelletu drzewnego można ocenić po jego wyglądzie. Dobre pellety drzewne mają coś wspólnego.

Jednolita długość

W rzeczywistości w przypadku pojedynczego pelletu drzewnego istnieje niewielka różnica między pelletem drzewnym 30 mm a pelletem drzewnym 35 mm. Jednak mówiąc o pelletach drzewnych luzem lub w workach, różnica długości ma duże znaczenie. Jednolita długość odzwierciedla stałą i stabilną pracę granulatora. Zgodnie z normą optymalna długość powinna wynosić od 30 mm do 40 mm. Jeśli długość jest bardzo różna, prawdopodobnie jest to spowodowane niewłaściwym ustawieniem noża tnącego pelletu.

Inną ważną specyfikacją jest średnica. Na obecnym rynku są przeważnie pellety 6mm i 8mm. Ponieważ matryce do pelletów są zaprojektowane z otworami 6 mm i 8 mm, nie musisz się tym martwić, ponieważ średnica jest zawsze taka sama, niezależnie od jakości. Jest szansa, że możesz zauważyć granulki w worku lub na stosie. Następnie ostrożnie wyjmiesz wszystkie pelletki z worka lub spojrzysz na spód worka, prawdopodobnie zobaczysz granulki. Nawet pellet najlepszej jakości ma drobne. To nieuniknione. Te znaleziska to w rzeczywistości bardzo małe kawałki materiału drzewnego. Wytwarzane są poprzez transport pelletu. Zgodnie z normami dopuszczalne są pellety drzewne zawierające drobne cząstki mniejsze niż 1%. Zbyt dużo miał jest spowodowane słabym stopniem kompresji matryc granulatorów.

Dobra powierzchnia pelletu drzewnego będzie gładka i lśniąca oraz nie będzie miała pęknięć, gdy ją dotkniesz i poczujesz. Jeśli pellet nie jest gładki i ma wysoką zawartość granulek, należy sprawdzić stopień kompresji dla matrycy granulatora. Jeśli widzisz pęknięcia na całym transporcie, oznacza to, że surowiec ma mniej wody lub materiał nie jest dobrze kondycjonowany.

Zapach

Ta metoda wydaje się zbyt łatwa, prawda? Ale to ma sens. Wysokiej jakości pellet drzewny powinien mieć zapach świeżego drewna. Tak pachnie jego surowiec – czyste trociny lub inny materiał drzewny. Ale jeśli zapach granulatu jest dziwny, jednym z najbardziej możliwych powodów jest to, że surowiec nie jest czysty lub do produkcji użyto spoiwa. Spoiwo jest czasami używane jako klej w produkcji pelletów drzewnych, aby surowiec był bardziej lepki.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*