Przewodnik turystyczny jako ścieżka kariery

tour-banner

Wiele młodych osób będąc w trzeciej klasie liceum musi podjąć życiową decyzję – jaką ścieżkę kariery powinni obrać. Jednak na tym etapie życia nie wszyscy potrafią podjąć odpowiednią decyzję. Najczęściej zapada ona tuż po maturze, gdy trzeba wybrać kierunek studiów. Z pewnością jednym z wyborów jest oprowadzanie wycieczek turystycznych.

Nie każdy może zostać przewodnikiem turystycznym. Aby wykonywać ten zawód należy mieć odpowiednie predyspozycje. Wiele z nich odnosi się raczej do cech charakteru przewodnika. Opiekun wycieczek powinien być otwarty na ludzi, nie wstydzić się dzielić swoją wiedzą oraz potrafić zapanować na liczną grupą. Te cechy są już nabyte przez człowieka i trudno je zmienić – osoba skryta i wstydliwa raczej nie zostanie przewodnikiem. Co innego osoby przebojowe, które umiejętnie i z poczuciem humoru potrafią “sprzedać” swoją wiedzę na temat danego miejsca. Wiedza na temat danego miejsca powinna być dość szczegółowa, nigdy nie wiadomo, na jakie pytanie wpadnie dociekliwy turysta.

Czym zajmuje się przewodnik turystyczny?

Obowiązki przewodnika turystycznego zależą od charakteru jego pracy. Przewodnik miejski, to taki który specjalizuje się w wycieczkach organizowanych po danym mieście. Jego wiedza skupia się właśnie na atrakcjach jednego bądź kilku miast będących w niedalekiej odległości. Nieco bardziej wymagająca jest praca przewodnika wycieczkowego, którego praca skupia się głównie na wyjazdach urlopowych i oprowadzaniem wycieczkowiczów po danym mieście bądź kraju (głównie zagranicznym). To właśnie on przygotowuje plan wycieczkowy, który przedstawiany jest turystom przed wyjazdem. Spoczywa na nim niezwykła odpowiedzialność, to od niego w głównej mierze zależy zadowolenie turystów. Kolejną kategorią specjalizacji są przewodnicy muzealni, których wiedza skupia się wokół znajdujących się eksponatów na terenie obiektu.

Od niedawna mamy do czynienia z powstawaniem nowego rodzaju przewodników o nazwie non-profit. Zostają nimi zazwyczaj studenci, którzy w ramach wycieczek “Free walking tour” (darmowa piesza wycieczka) oprowadzają turystów po danym mieście. Z założenia takie oprowadzanie jest darmowe, jednak zazwyczaj pod koniec turyści wedle własnego uznania wynagradzają przewodnika.

Czego oczekują turyści od przewodnika?

Odpowiedź na to pytanie powinien znać każdy przewodnik. Świadomość o potrzebach odbiorców wycieczki, to klucz do sukcesu. Na pierwszym miejscu bez wątpienia jest sposób przedstawienia wiedzy na temat danego miejsca. Winien on być atrakcyjny, z poczuciem humoru. Taki sposób opowiadania o miejscu pozwoli zapaść w pamięci turysty nawet na całe życie.

Przewodnik powinien mieć na uwadze bezpieczeństwo i komfort uczestników wycieczki. Jeśli Ci będą domagać się czasu wolnego, czy przerwy na posiłek, przewodnik powinien uwzględnić ich prośbę. Zbyt napięty grafik wyjazdu nie jest zbyt dobrą opcją.

Profity z pracy

Zazwyczaj przewodnikami zostają osoby z pasją do podróży. Wynagrodzenie finansowe nie jest jedynym profitem wynikającym z uprawianym zawodem. Przewodnicy ciągle poznają nowych ludzi, są na nich otwarci. Dla nich, podobnie jak dla podróżników, to prawdziwa przyjemność. Dodatkowo mają okazję do darmowych wejść, czy wycieczek.

Przy powstaniu artykułu pomocy merytorycznej udzielił serwis Ciekawe miejsca w Polsce – rzucijedz.pl

1 odpowiedzi "Przewodnik turystyczny jako ścieżka kariery"

  1. A czytacie przewodniki online? Ja ostatnio trafiłem na świetnego bloga https://fshoq.com. Sporo tam o podróżach, sporo fotografii i porad. Fajnie się czyta.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*