Czy pracownik odpowiada za zniszczone meble? Odpowiadamy na pytania

furniture-768766_640

Aby pracownicy mogli bez problemu wykonywać swoje obowiązki zawodowe, pracodawcy muszą zapewnić im do tego odpowiednie warunki. W przypadku pracy biurowej niezbędne są właściwie dobrane meble, które nie tylko będą eleganckie czy stylowe, ale też będą spełniały wszystkie zasady ergonomii.

Codzienna praca przy biurku może powodować, że meble po jakimś czasie nie będą prezentowały się jak nowe. Mogą pojawiać się na nich jakieś zarysowania, czy uszkodzenia, które nie będą jednak problemem przy codziennej pracy. Za takie uszkodzenia powstałe w wyniku codziennego używania mebli pracownicy nie odpowiadają, podobnie jak za szkody powstałe w wyniku słabej jakości mebli. Nieco inaczej jest w przypadku celowego zniszczenia lub użytkowania mebli niezgodnie z przeznaczeniem. Jeśli ktoś będzie stawał na krześle lub nieprawidłowo na nim siadał, musi liczyć się z tym, że meble nie wytrzyma i zniszczy się całkowicie.

Kiedy pracownik odpowiada za uszkodzenia?

Pracownicy odpowiadają za uszkodzenie mebli wyłącznie wtedy, gdy świadomie i celowo przyczynili się do ich zniszczenia. W takiej sytuacji pracodawca może domagać się odkupienia mebla lub też potrącić koszty z pensji. Jednak w większości przypadków zniszczone meble w miejscu pracy nie są winą pracowników. Pracodawca nie może mieć pretensji, że krzesła się wycierają, szafy obijają się przy codziennej pracy, a biurka mogą mieć zarysowania. Często zniszczenia powstają dlatego, że wcześniej pracodawca oszczędzał na meblach i inwestował w jak najtańsze modele. Gdy kupuje się meble, których jakość pozostawia wiele do życzenia, trudno wymagać od pracowników, by ich użytkowanie nie pozostawiało żadnych śladów. Im gorszej jakości meble, tym szybciej będą się zużywały, traciły na wartości i wymagały wymiany na nowsze modele. Dlatego też, jeśli zależy nam na długim i bezproblemowym użytkowaniu, stawiajmy na meble pochodzące od dobrych producentów.

Jakie powinny być dobre meble biurowe?

Porządne meble biurowe powinny być przede wszystkim solidne i wykonane z dobrej jakości materiałów. Dzięki temu można mieć pewność, że nie zniszczą się po krótkim czasie użytkowania. Dodatkowo, w przypadku mebli biurowych bardzo ważna jest ergonomia, a więc zapewnienie prawidłowej pozycji i postawy ciała. Krzesła i biurka muszą być odpowiedniej wysokości, dopasowane do wzrostu pracownika. Biurko nie może być zbyt wąskie, gdyż będzie utrudniało codzienną prace. Krzesła natomiast powinny być regulowane pod każdym względem, zarówno wysokości siedziska, oparcia, jak i podłokietników. Wygodne meble sprawiają, że nawet po wielu godzinach przy biurku pracownicy nie odczuwają dyskomfortu czy bólu pleców. Dobre meble biurowe z pewnością znajdziemy w sklepach stacjonarnych, jednak o wiele większy wybór mamy w sklepach internetowych. Na https://pamameble.pl/ znajdziemy ogromny wybór mebli biurowych, wśród których każdy pracodawca z pewnością znajdzie coś dla siebie. Jeśli będziemy inwestować w jakość, praca w biurze będzie dla nas prawdziwą przyjemnością.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*