Pożyczka, prawa, obowiązki – wszystko co warto wiedzieć przed spotkaniem z komornikiem.

in-debt-2065875_960_720

Komornik to osoba, która ma moc prawną do odzyskania długów w imieniu wierzycieli. Mogą to zrobić, prosząc cię o spłatę należności, lub przejmując część aktywów do sprzedaży, aby spłacić Twoje długi. Mogą być poinstruowani przez sądy lub wyznaczeni przez prywatną firmę. Wierzyciele zwykle zwracają się do komorników tylko wtedy, gdy wypróbowali wszystkie inne opcje odzyskiwania należności.

Komornicy mogą zbierać różne długi, w tym:

  • Podatek lokalny

  • Wyroki sądów powszechnych i okręgowych

  • Kary za parkowanie

  • Alimenty

  • Podatek dochodowy

  • Ubezpieczenie społeczne

  • Czynsz biznesowy

Komornicy są odpowiedzialni za zbieranie niespłaconych długów również i Polsce. Mogą odwiedzać cię w domu, żądać zapłaty i ustalać z tobą harmonogram spłat. Dokładna wiedza o tym, jak postępować z komornikami sądowymi, może stanowić wyzwanie, ale zrozumienie, co mogą i czego nie mogą legalnie zrobić, pomoże ci zachować bezpieczeństwo podczas spotkania z nimi. Warto też działać profilaktycznie próbując spłacić długi zanim komornik będzie się mógł pojawić przy twoim progu. Więcej na temat pożyczki z komornikiem dowiesz się tutaj: https://centrumpozyczek24h.pl/pozyczki-z-komornikiem.

Jakie uprawnienia mają komornicy sądowi?

Chociaż komornicy mają większą władzę niż windykatorzy, wciąż muszą przestrzegać ścisłych zasad. Komornik nie może w ogóle wejść do twojego lokalu, dopóki nie zostanie doręczone zawiadomienie o egzekucji. Oznacza to, że jeśli komornik zamierza odwiedzić twoją własność, musisz otrzymać pisemne powiadomienie z co najmniej siedmiodniowym wyprzedzeniem, otrzymane pocztą lub dostarczone ci do ręki. Od jakiegoś czasu uprawnienia, które posiadają komornicy, zostały poddane ściślejszej kontroli. Oznacza to, że nie mogą już wchodzić do nieruchomości, gdy tylko dzieci poniżej 16 roku życia są w domu, wejść w inny sposób niż przez drzwi, przejąć istotne przedmioty lub przeprowadzić wizyty w środku nocy. Ponadto, urzędnicy sądowi nie mają obecnie możliwości użycia siły fizycznej przeciwko osobom, które odwiedzają. Przed rozpoczęciem pracy muszą przejść obowiązkowe szkolenie.

Podczas wizyty komorniczej muszą:

  • Pokazać swoją legitymację.

  • Zadeklarować cel swojej wizyty i dla kogo działają.

  • Poprosić o pozwolenie na wejście.

Co mogę zrobić, jeśli w domu pojawia się komornik z uwzględnieniem długów kogoś innego?

Czasami komornicy mogą odwiedzić twój dom, szukając kogoś innego. Może się to zdarzyć z dwóch głównych powodów: komornik szuka przyjaciela lub członka rodziny, który udostępnia adres, lub szuka kogoś pod niewłaściwym adresem.

Jeśli komornik szuka kogoś nieznanego pod twoim adresem – najlepiej go nie wpuszczać. Możesz zaproponować rozmowę z nimi w bezpiecznej odległości od Twoich drzwi. Zalecamy także im udowodnić swoją tożsamość – to zazwyczaj sprawi, że odejdą. Możesz też spróbować zadzwonić do firmy lub sądu, który komornika przysłał i wyjaśnić błąd.

Jeśli komornik szuka kogoś, z kim mieszkasz…

Życie z kimś nie pociąga cię do odpowiedzialności za dług. W tej sytuacji wyjaśnij komornikowi, że osoba, której szukają, nie przebywa w danej chwili w domu. Jeśli jest to ich pierwsza wizyta, nie mogą wejść do nieruchomości bez Twojej zgody w żadnych okolicznościach.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*