Poznaj zalety schodów z drewna

8

Wybór odpowiednich schodów to jedna z istotniejszych decyzji podczas projektowania własnego domu. Od materiału, z jakiego je wykonano będzie zależała ich prezentacja, odczucia podczas korzystania z nich i ogólne wrażenia estetyczne. Drewniane, metalowe, betonowe? Schody są używane codziennie przez wszystkich domowników – to absolutnie niezbędny element każdego domu i mieszkania o więcej niż jednej kondygnacji, dlatego warto dobrze zastanowić się nad wyborem. 

Poniżej przedstawiono najważniejsze zalety schodów wykonanych z drewna – najbardziej ponadczasowego i uniwersalnego budulca. Dlaczego warto zdecydować się na drewniane schody i o czym należy pamiętać?

Właściwości mechaniczne: trwałość i sprężystość

Drewno charakteryzuje się większą miękkością i sprężystością niż beton czy metal. Nadaje to bardziej subtelny, rodzinny charakter całemu wnętrzu. Mniejsza twardość mogłaby oznaczać, że schody drewniane są mniej wytrzymałe niż wykonane z innych materiałów – istnieją jednak gatunki drzew niezwykle odporne na uszkodzenia mechaniczne. Są to zwłaszcza drzewa liściaste, takie jak dąb czy buk. Drewniane schody wykonane z mniej trwałych gatunków – na przykład mniej kosztownej sosny – cechują się nieco mniejszą twardością.
Drewno jednak ma jedną ważną właściwość, o której nie można zapominać. Łatwo jest dokonać jego renowacji, a odpowiednia pielęgnacja i konserwacja potrafią zdziałać cuda. Renowacji można dokonać przez starcie najbardziej zniszczonej, wierzchniej warstwy drewna i pokrycie schodów lakierem. Dzięki temu można cieszyć się schodami przez długie lata bez obaw o uszkodzenia lub utratę świeżości.

Uniwersalne walory wizualne

Drewno jest ponadczasowe i nie wychodzi z mody. Warto wybrać je do swojego domu bez względu na styl i aranżację wnętrza. Świetnie sprawdzą się w połączeniu z tradycyjnym i rustykalnym wystrojem: drewniane elementy łączą nas bezpośrednio z naturą i idealnie wpasują się w tego rodzaju klimaty.

Z drugiej strony, to nie wyklucza wykorzystania drewna w bardziej nowoczesnych aranżacjach nawiązujących do epoki industrialnej czy minimalizmu. Drewno dzięki swojemu uniwersalnemu wyglądowi harmonijnie uzupełni elementy wystroju wykonane z innych materiałów, na przykład metalowych. Dodatkowo, drewniane schody wprowadzą do domu ciepłą, przyjemną atmosferę – w przeciwieństwie do schodów żelbetonowych, kojarzących się w Polsce z epoką komunizmu.

Lekka konstrukcja, różnorodne rodzaje

W zależności od potrzeb i ilością przestrzeni, jaką dysponujemy, można skorzystać z różnych rodzajów schodów drewnianych oraz różnych sposobów ich montowania. Wyróżniamy najbardziej tradycyjne schody proste, ale w przypadku ograniczonej powierzchni można zaprojektować schody kręte lub zabiegowe. Zwolenników lekkich konstrukcji z pewnością ucieszą schody ażurowe lub samonośne.

Podsumowując, schody wykonane z drewna to gwarancja elegancji i funkcjonalności. Osoby, które wahają się ze względu na mniejszą trwałość tego materiału, nie muszą się obawiać – należy jednak zwrócić na dobór odpowiedniego gatunku drewna i zadbać o konserwację. Drewno to budulec stosowany od setek, a nawet tysięcy lat. Fakt, że nie we wszystkich dziedzinach został wyparty przez nowoczesne materiały świadczy o jego przewadze i ponadczasowości.
Drewdom schody Warszawa
ul. Zielona 84
23-400 Biłgoraj
kom: 604 90 30 47

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*