Popularne zawody w Polsce

Silikonowe formy do pieczenia

Niezmiennie od wielu pokoleń istnieją zawody i specjalności, które są chętniej wybierane spośród wszystkich oferowanych przez liczne szkoły i uczelnie. Wśród tych zawodów można wymienić czasową popularność powiązaną z zapotrzebowaniem na tych pracowników, jak i stale cenione, poszukiwane zawody.

Zawody, które zyskały na znaczeniu w ostatnim czasie

Praca zaraz po nauce zajmuje sporą część życia każdego z nas, dlatego też poszukujemy ciekawego i zgodnego z naszymi zainteresowaniami zawodu. Czasową popularność zyskało ostatnio wiele zawodów z różnych dziedzin gospodarki. Są to specjaliści, pośród których należy wymienić:
cukierników i piekarzy,
dekarzy, stolarzy i innych specjalistów od drewna,
kierowców zawodowych – autobusów, samochodów ciężarowych, jak i ciągników siodłowych
fryzjerów,
pracowników branży budowlanej – tynkarzy, murarzy, pracowników odpowiedzialnych za prace wykończeniowe czy zbrojarzy.
Jest to tylko część poszukiwanych ostatnio pracowników. Ilość tych specjalistów jest zazwyczaj niewystarczająca, jeśli chodzi o obecne zapotrzebowanie generowane przez stale rozwijającą się Polską gospodarkę. W większości tych przypadków nie są wymagane studia, ponieważ wystarczająca i wręcz konieczna jest szkoła zawodowa lub technikum zawodowe. Praca w tych branżach wymaga kreatywności i/lub zdolności manualnych oraz sprawności fizycznej. Naukę najlepiej zacząć pod okiem doświadczonego czeladnika, który oprócz wiedzy posiada spore doświadczenie.

Zawody wciąż poszukiwane i cenione na rynku pracy

Do zawodów popularnych i stale poszukiwanych należy lekarz, prawnik, funkcjonariusz służb mundurowych (policjant, wojskowy czy strażak), pielęgniarka i pracownicy techniczni z wykształceniem wyższym lub posiadający specjalistyczne uprawnienia oraz kursy. Pośród tych można wymienić między innymi pracowników: produkcji, stolarzy, wysokościowych, będących opiekunami osób starszych i niepełnosprawnych ale również księgowych, pracowników biurowych specjalizujących się w licznych dofinansowaniach czy pracowników z branży odzieżowej.

Wybierane zawody a rynek pracy w Polsce

Liczne, dostępne oferty pracy sprawiają, że rynek pracy obecnie jest nienasycony. Dlatego coraz częściej pracodawcy poszukują nowych pracowników wśród emigrantów zza wschodniej granicy, a najczęściej z Ukrainy. Drugim istotnym powodem, dla którego praca jest dostępna na przysłowiowe „wyciągnięcie ręki” to znaczny rozwój polskiej gospodarki i wzrost przedsiębiorczości licznych regionów, zwłaszcza stref ekonomicznych.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*