Jak zostać policjantem lub strażakiem? Jakie studia dla służb mundurowych?

firefighter-g73d3376f8_1920_800x531

[Artykuł sponsorowany] Kariera w służbach mundurowych to dla wielu osób kuszące rozwiązanie – stabilna praca, stosunkowo wysoka pensja, przywileje emerytalne. Jak zostać policjantem, strażakiem lub żołnierzem? Jaki kierunek studiów najlepiej przygotuje do pracy w służbach mundurowych?

Praca w służbach mundurowych: stabilność i bezpieczeństwo zatrudnienia

Coraz więcej młodych osób rozważa karierę w służbach mundurowych. Nie powinno to dziwić – praca tego rodzaju powszechnie kojarzy się ze stabilnością i bezpieczeństwem zatrudnienia. Osoba, która rozpoczyna pracę w policji, straży czy wojsku praktycznie nie musi obawiać się zwolnienia (chyba, że przekroczy swoje uprawnienia), kusi również stosunkowo wysoka pensja i możliwość systematycznych awansów. Wiele osób decyduje się na pracę w służbach mundurowych również ze względu na chęć pomocy innym; nie da się ukryć, że zawód strażaka, policjanta czy żołnierza wiąże się z wypełnianiem szczególnej misji, polegającej na ochronie i wsparciu obywateli.

Jak zostać strażakiem, policjantem czy wojskowym?

Ścieżka kariery każdego zawodu w służbach mundurowych jest nieco inna. Łączy je jednak to, że kandydaci muszą przed podjęciem pracy przejść specjalne testy – fizyczne i psychologiczne. Ich stopień trudności jest jednak różny, a same testy różnią się też formą.

W zależności od wybranego zawodu, konieczne może być również zapisanie się do odpowiedniej szkoły czy na kurs – zwłaszcza, jeśli kandydat chce pracować w terenie. Dla osób, które wolą pracę w biurze, przydatne mogą okazać się studia; w wielu wypadkach potrzebne jest wyższe wykształcenie. Jaki kierunek najlepiej przygotuje do pracy w zawodzie?

Bezpieczeństwo wewnętrzne: najlepszy kierunek dla pracowników służby mundurowej

Nie ma w zasadzie żadnych wątpliwości, że najlepszym wyborem będzie bezpieczeństwo wewnętrzne, ponieważ kierunek przygotowuje do pracy w obszarze obronności i bezpieczeństwa państwa. Z tego względu będzie też doskonałą opcją dla osób, które nie chcą pracować w służbach mundurowych, ale zależy im na karierze w obszarze zarządzania kryzysowego czy cyberbezpieczeństwa.

Najlepiej, jeśli zajęcia na bezpieczeństwie wewnętrznym są prowadzone przez praktyków – czyli byłych (lub aktywnych) przedstawicieli służb mundurowych czy dyplomatów. Tak jest np. w Wyższej Szkole Bankowej w Warszawie, gdzie wykładają również przedstawiciele armii i naukowcy. Dodatkowo w WSB studenci mogą wybrać jedną z dwóch specjalności. Osoby, które chcą pracować w służbach mundurowych, z pewnością zainteresuje specjalność Kryminologia i kryminalistyka.

Na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne w WSB studenci nauczą się rozpoznawać, analizować i zwalczać zagrożenia związane z działalnością człowieka czy katastrofami naturalnymi. Będą też uczestniczyć w wielu zajęciach praktycznych i przygotują się do pracy w służbach. Więcej o programie kierunku i specjalnościach można przeczytać na stronie https://www.wsb.pl/warszawa/studia-i-szkolenia/studia-i-stopnia/kierunki-i-specjalnosci/bezpieczenstwo-wewnetrzne.

Tym samym osoby, które rozważają karierę w służbach mundurowych i jednocześnie chcą zdobyć dyplom ukończenia szkoły wyższej, powinny rozważyć studia na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne. Zajęcia na tym kierunku najlepiej przygotują do późniejszej służby.

 

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*