Perfumy i ich odpowiedniki – to ma znaczenie!

Przechwytywanie

W różnych kulturach zapachy są używane do modulowania zapachu ciała, ale psychologia wyboru zapachów została w dużej mierze przeoczona. Panuje opinia, że ​​zapachy maskują zapach ciała i poprawiają przyjemność przebywania w jego pobliżu. Nie da się ukryć, że istnieje pozytywny wpływ perfum na percepcję zapachów ciała. Co jednak ważne, jest to zwykle modulowane przez znaczące interakcje z poszczególnymi rodzajami zapachów.

Wydaje się zatem, że zapachy wchodzą w interakcję z zapachem ciała, tworząc indywidualną mieszankę zapachów. Ta sama mieszanka zapachowa indywidualnego zapachu ciała i preferowanych perfum może być postrzegana jako przyjemniejsza niż mieszanka tego samego zapachu ciała z przypadkowo przydzielonymi perfumami, nawet jeśli nie ma różnicy w przyjemności między perfumami. Oznacza to, że używanie zapachów wykracza poza zwykłe efekty maskujące i że ludzie wybierają perfumy i perfumetki odpowiedniki perfum, które dobrze współgrają z ich własnym zapachem.

Dopasowanie zapachów a indywidualne preferencje

Zapachy bardzo silnie wpływają na różne domeny psychicznego funkcjonowania człowieka, od percepcji i nastroju po procesy poznawcze i zachowanie. Ostatnie badania sugerują, że zapachy mogą być skuteczne nawet przy stężeniach poniżej świadomego poziomu. Na przykład podprogowe „słodkie” zapachy otoczenia zwiększają tolerancję na ból, podczas gdy zwykłe perfumy detergentowe zmieniają spontaniczne zachowanie podczas czyszczenia. Co więcej, inne wyniki badań sugerują, że zapachy mogą wpływać na ocenę twarzy zarówno na poziomie ponadprogowym, jak i podprogowym. Te kwestie mają szczególne znaczenie, ponieważ wskazują, że zapachy mogą być zaangażowane w różne:

  • oceny społeczne,

  • interakcje,

  • zachowania.

Rzeczywiście, powszechne stosowanie substancji zapachowych w społeczeństwach ludzkich może służyć temu samemu celowi.

Używanie perfum nie jest zjawiskiem nowym ani specyficznym dla zachodnich środowisk kulturowych, ponieważ historyczne zapisy ze starożytnego Egiptu (a później ze starożytnej Grecji i Rzymu) sugerują, że ludzie często modyfikowali zapach swojego ciała różnymi substancjami zapachowymi.

Liczne obserwacje antropologiczne wskazują również, że ludzie o bardzo zróżnicowanych kulturach mają skłonność do manipulowania zapachem swojego ciała w ten sposób, co sugeruje, że używanie zapachów jest zjawiskiem niemal uniwersalnym. Co więcej, dane o wciąż rosnących dochodach branży kosmetycznej wskazują, że w dzisiejszych czasach nie jest to kwestia marginalna. Na przykład, niezależnie od różnych obrotów ekonomicznych, szacunkowa całkowita sprzedaż w branży perfumeryjno-smakowej cały czas utrzymuje się na wysokim poziomie.

Chociaż wydaje się, że zapachy są używane do usuwania z ciała podstawowego zapachu, coraz więcej dowodów wskazuje, że zapach ciała odgrywa znaczącą rolę w różnych interakcjach społecznych i może nieść ważne biologiczne przesłanie. Uważa się jednak, że głównym kontekstem, w którym zapach ciała wpływa na interakcje społeczne, są romantyczne relacje, a w szczególności decyzje dotyczące wyboru partnera.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*