Odpowiednie gospodarowanie odpadami – czy Twoja firma robi to dobrze?

20220114153318_download

Zarządzanie odpadami ze względu na sporą ilość przepisów oraz częste w ostatnich latach zmiany aktów prawnych dotyczących ochrony środowiska nie należy do najłatwiejszych zadań. Firmy borykają się ponadto z różnymi trudnościami natury praktycznej i organizacyjnej, a selektywna zbiórka odpadów w firmie czy prawidłowe magazynowanie odpadów na jej terenie nie zawsze okazują się tak proste, jak często wydaje się to laikom, którzy są specjalistami w swojej branży, ale gospodarowanie odpadami zwykle nie jest ich domeną. Jak zatroszczyć się o prawidłowe gospodarowanie odpadami w firmie? Na co zwrócić uwagę, by zarządzanie odpadami nie stało się dla przedsiębiorcy źródłem kłopotów?

Gospodarka odpadami w przedsiębiorstwie: rejestr BDO i ustawa o odpadach

Zarządzanie odpadami w przedsiębiorstwie powinno być zorganizowane w pełnej zgodzie z zapisami aktualnie obowiązującej ustawy o odpadach oraz z przepisami ją uzupełniającymi, które m.in. wprowadziły obowiązkową rejestrację w BDO dla wielu firm i uporządkowały sposób, w jaki przebiegać ma ewidencjonowanie odpadów. Do najważniejszych obowiązków firm wytwarzających odpady należy także segregowanie odpadów w celu ich recyklingu, ich bezpieczne dla otoczenia przechowywanie i magazynowanie, a także przyjazna środowisku utylizacja odpadów. Szczególne obowiązki ciążą ponadto nad firmami, które wytwarzają odpady niebezpieczne. Warto przy tym pamiętać, że to wytwórca odpadu jest odpowiedzialny za generowane przez siebie odpady aż do ich ostatecznego zagospodarowania. Przepisy szczegółowe bywają przy tym w wielu miejscach bardzo restrykcyjne, a ich interpretacja wymaga niekiedy specjalistycznej wiedzy, np. w przypadku klasyfikacji odpadów niebezpiecznych. Co więcej, gospodarowanie odpadami może w przypadku złej organizacji w zakresie przechowywania czy transportu odpadów nie tylko pociągać za sobą dodatkowe koszty, związane z sankcjami za naruszenie przepisów, inwestycją w nieodpowiednie pojemniki na odpady czy nieodpowiednio zaplanowanym harmonogramem odbioru odpadów z firmy, ale nawet utrudniać bieżącą działalność firmy, np. gdy zła gospodarka odpadami spowoduje przestój lub wymusi reorganizację magazynu odpadów. Jak więc zyskać pewność, że gospodarowanie odpadami zorganizowane jest w firmie w sposób prawidłowy i opłacalny? Najlepiej skorzystać w tym celu z pomocy i usług specjalistów z branży odpadowej.

Profesjonalne firmy zarządzające odpadami – jak mogą pomóc Twojej firmie?

Jedną z najbardziej doświadczonych na polskim runku firm oferujących kompleksowe usługi z zakresu zarządzania odpadami jest firma Stena Recycling, która ma swoje oddziały na terenie każdego zakątka kraju. Stena Recycling jest dobrym przykładem na to, jak bardzo profesjonalna pomoc potrafi ułatwić prowadzenie biznesu. Stena Recycling zapewnia swoim klientom pomoc w maksymalnie ekonomicznej i zgodnej z prawem organizacji wszystkich czynności wchodzących w zakres zarządzania odpadami. Pracownicy Stena Recycling wspierają przedsiębiorców w takich zadaniach jak: odbiór odpadów z firmy, magazynowanie odpadów, ich klasyfikowanie i ewidencjonowanie, transport odpadów oraz ich recykling, ale też dobór odpowiednich do potrzeb firmy certyfikowanych pojemników na odpady, optymalizację procesów logistycznych, a nawet szkolenie pracowników z ochrony środowiska czy prawidłowej segregacji odpadów. Innymi słowy, jeśli chcesz mieć pewność, że dobrze gospodarujesz odpadami w swoim biznesie, zdaj się na fachowców, bo to najpewniejsza droga do tego, by uniknąć kłopotów z prawem, stresu i niepotrzebnych wydatków.

 

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*