Obniżenie ciśnienie krwi i inne dobre srony zdrowej diety

Przechwytywanie

Zdrowa, zbilansowana dieta jest jedną z najważniejszych rzeczy, które możesz zrobić, aby chronić swoje zdrowie. W rzeczywistości, do 80% przedwczesnych chorób serca i udaru mózgu można zapobiec poprzez swoje życiowe wybory i nawyki, takie jak zdrowa żywność Gdańsk i aktywność fizyczna.

Zdrowa dieta może pomóc obniżyć ryzyko chorób serca i udaru mózgu poprzez:

• poprawa poziomu cholesterolu
• obniżenie ciśnienia krwi
• pomagając zarządzać masą ciała
• kontrolowanie poziomu cukru we krwi.

Jak wygląda zdrowa, zbilansowana dieta?

Zaleca się codzienne spożywanie różnorodnych, zdrowych produktów spożywczych. Obejmuje to częstsze spożywanie żywności pochodzenia roślinnego i rzadsze wybieranie wysoko przetworzonej lub ultraprzetworzonej żywności.

Zdrowa dieta obejmuje:

1. Spożywanie dużej ilości warzyw i owoców

To jeden z najważniejszych nawyków żywieniowych. Warzywa i owoce są bogate w składniki odżywcze (przeciwutleniacze, witaminy, minerały i błonnik) i pomagają utrzymać zdrową wagę, utrzymując dłużej uczucie sytości. Napełnij pół talerza warzywami i owocami przy każdym posiłku i przekąsce.

2. Wybór produktów pełnoziarnistych

Produkty pełnoziarniste obejmują pełnoziarnisty chleb i krakersy, brązowy lub dziki ryż, komosę ryżową, płatki owsiane i łuskany jęczmień. Są przygotowywane z całego ziarna. Pokarmy pełnoziarniste zawierają błonnik, białko i witaminy z grupy B, które pomagają dłużej zachować zdrowie i sytość.

Wybierz opcje pełnego ziarna zamiast przetworzonych lub rafinowanych ziaren, takich jak biały chleb i makaron. Napełnij jedną czwartą talerza produktami pełnoziarnistymi.

3. Spożywanie pokarmów białkowych

Pokarmy białkowe obejmują rośliny strączkowe, orzechy, nasiona, tofu, wzbogacony napój sojowy, ryby, skorupiaki, jajka, drób, chude czerwone mięso, w tym dziczyznę, mleko o obniżonej zawartości tłuszczu, jogurty o obniżonej zawartości tłuszczu, kefiry o obniżonej zawartości tłuszczu i sery o obniżonej zawartości tłuszczu i sodu. Białko pomaga budować i utrzymywać kości, mięśnie i skórę. Codziennie jedz białko. Staraj się jeść co najmniej dwie porcje ryb tygodniowo i częściej wybieraj pokarmy roślinne. Produkty mleczne są doskonałym źródłem białka. Wybierz mniej tłuszczu, bezsmakowe opcje. Napełnij jedną czwartą talerza pokarmami białkowymi.

4. Ograniczenie wysoko i ultraprzetworzonej żywności

Żywność wysoko przetworzona — często nazywana ultraprzetworzoną — to żywność, która została zmieniona w stosunku do pierwotnego źródła żywności i zawiera wiele dodanych składników. Podczas przetwarzania często usuwane są ważne składniki odżywcze, takie jak witaminy, minerały i błonnik, podczas gdy dodaje się sól i cukier. Przykłady przetworzonej żywności to: fast foody, hot dogi, frytki, ciasteczka, mrożona pizza, wędliny, biały ryż i biały chleb. Niektóre minimalnie przetworzone produkty spożywcze są w porządku. Są to produkty spożywcze, które są w jakiś sposób nieco zmienione, ale zawierają niewiele dodatków wytwarzanych przemysłowo. Żywność minimalnie przetworzona zachowuje prawie wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*