Na czym dokładnie polega kariera w ogrodnictwie?

ecology-2985781_960_720

Uwielbiasz spędzać czas na pielęgnowaniu sadzonek i trawnika? Powinieneś być ogrodnikiem! Jako ogrodnik będziesz opiekował się całą gamą roślin, takich jak kwiaty, cebule kwiatowe wiosenne, drzewa, krzewy i trawniki – wszystkim w asortymencie zieleni. Mogą to być publiczne parki, boiska sportowe, ogrody i szkoły, ale i prywatne nieruchomości. Twoim celem będzie zapewnienie przyjemności i piękna przez cały rok.

Typowe obowiązki ogrodnika obejmują:

 • Uprawa roślin z nasion lub sadzonek
 • Zarządzanie rabatami kwiatowymi
 • Dbanie o dobrą kondycję roślinności przez odpieranie chorób i szkodników
 • Dbanie o odżywianie i podlewanie roślin
 • Korzystanie z maszyn takich jak kosiarki do trawy, czy nożyce do przycinania żywopłotu
 • Utrzymywanie wysokiego poziomu prezentacji w parkach publicznych i ogrodach
 • Czyszczenie narzędzi i sprzętu

Czy to kariera dla Ciebie?

Oprócz krótkich wizyt w szopie ogrodniczej praca ogrodnika odbywa się na zewnątrz. Trzeba mieć pasję do tego zawodu i lubić spędzać czas na zewnątrz. Ważna jest chęć uczynienia przestrzeni zewnętrznych piękniejszymi i lepszymi bez względu na pogodę.

Życie roślin może być skomplikowane i bardzo wrażliwe na zmieniające się pory roku, dlatego niezbędna jest szeroka wiedza o ogrodnictwie i chęć zdobycia większej wiedzy zaglądając na branżowe strony. Średni do wysokiego poziomu sprawności i wytrzymałości również może być pożądany, ponieważ na zewnątrz nie ma krzeseł i biurek.

Inne kluczowe umiejętności obejmują:

 • Zainteresowanie wszystkim, co związane z ogrodnictwem
 • Cierpliwość
 • Doskonała dbałość o szczegóły
 • Praktyczne podejście do Twojej pracy
 • Zarządzanie konfliktami i rozwiązywanie problemów

Bycie ogrodnikiem jest wspaniałe, ale jak każda praca ma swoje minusy i pułapki. Wzrost rośliny to długi proces, a pomyłki w popełnione procesie mogą mieć katastrofalne konsekwencje. Ale jeśli znasz się na temacie, poszerzasz swoją wiedzę namiętnie i sadzisz je z pewnością siebie – to najlepsza praca dla ciebie.

Zdobądź kwalifikacje

Nie ma formalnych wymagań – choć mogą się przydać osobom, które chcą stać się ogrodnikiem. Istnieje jednak szeroki zakres kursów, które pomagają w doskonaleniu umiejętności ogrodniczych i demonstrują umiejętności przyszłym pracodawcom np. Kurs z ekologicznego ogrodnictwa, gdzie odkryjesz, co to znaczy “przejść na ekologię” w kontekście ogrodnictwa i jakie są tego korzyści, zarówno dla twojego zdrowia, jak i dla środowiska. Uzbrojony w praktyczne porady i informacje dowiesz się, jak stworzyć własny ogród organiczny. Każdy etap procesu jest wyjaśniony w ramach kursu: wybór odpowiedniej gleby, zrozumienie idealnych warunków wzrostu, wybór roślinności do wzrostu, tworzenie i używanie mapy ogrodniczej oraz praktykowanie prawidłowej rotacji upraw.

Odkryjesz wszystko, co musisz wiedzieć o glebie – dowiesz się, co jest najbardziej odpowiednie dla Twojego ogrodu, sprawdzając jego typ, poziom pH i wartość odżywczą oraz zyskasz zrozumienie znaczenia właściwego drenażu. Taki kurs zawiera instrukcje na temat tworzenia różnych domowych nawozów.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*