Co musisz wiedzieć o pielęgnacji wełny alpaki?

alpaca-5405590_1280

Wełna alpaki jest szczególnie popularna do produkcji skarpet, szalików czy swetrów, ponieważ delikatność poszczególnych włókien zapewnia maksymalny komfort. Jeśli jednak chcesz jak najdłużej cieszyć się tymi pięknymi ubraniami, musisz odpowiednio o nie dbać. Jest to stosunkowo łatwe w przypadku wełny alpaki, jeśli wiesz, jak o nią dbać.

Wszystko, co musisz wiedzieć o pielęgnacji wełny alpaki

Alpaka jest bardzo ekskluzywną tkaniną i dlatego wymaga szczególnej pielęgnacji – ale to nie znaczy, że musisz obchodzić się z wełną alpaki w dziecięcych rękawiczkach.

Ponieważ moda na alpaki nie jest tania, wielu entuzjastów stara się chronić ubrania przed wiatrem i pogodą. Nie jest to jednak konieczne – wręcz przeciwnie:

  • Włókno alpaki jest bardzo wytrzymałe i trwałe

  • Włókna plamoodporne są jednocześnie łatwe w czyszczeniu i wyglądają szlachetnie.

  • Włókna Alpaki są odporne na rozdarcie.

  • Włókna alpaki są odporne na zabrudzenia.

  • Włókna Alpaki są antybakteryjne i bezwonne.

W porównaniu do wełny owczej jest również trzykrotnie bardziej odporna na rozdarcie.
Możesz częściej nosić swoje ulubione kawałki wełny alpaki, dopóki nie będą musiały zostać wyczyszczone.

Wskazówka: często wystarczy krótkie wietrzenie, aby usunąć nieprzyjemne zapachy

Jak prawidłowo prać wełnę alpaki?

Jeśli Twoje ulubione damskie płaszcze z alpaki są noszone szczególnie często, w pewnym momencie nie da się już uniknąć czyszczenia. Do delikatnego prania zaleca się w każdym przypadku detergent do wełny.

Istnieją trzy sposoby optymalnego czyszczenia wełny alpaki

1. Czyszczenie w pralce: w zasadzie nie ma nic przeciwko praniu odzieży z alpaki w pralce. Należy jednak pamiętać, że jest to zalecane tylko wtedy, gdy pralka jest wyposażona w określony cykl prania wełny. Programy „normalne” są trochę zbyt ostre i mogą prowadzić do zmatowienia włókien.

2. Czyszczenie ręczne: szczególnie delikatne i dobre przy lekkim zabrudzeniu lub odświeżeniu. Namocz w ciepłej wodzie (około 30 stopni Celsjusza) z detergentem do wełny i obracaj w przód iw tył. Lekki brud zejdzie. Następnie po prostu spłucz ponownie czystą letnią wodą.

Wskazówka: W żadnym wypadku nie należy pocierać tkaniny podczas prania – w przeciwnym razie mogą tworzyć się małe guzki, które nie wyglądają ładnie. Profesjonalne czyszczenie przez profesjonalistów to oczywiście najlepszy wybór, a w przypadku nieprzyjemnych plam i tak jedyny właściwy sposób.

Jak suszyć odzież z wełny alpaki?

Po delikatnym praniu w cyklu prania wełny w pralce lub ręcznie, musisz odpowiednio wysuszyć swoją odzież z alpaki. Mimo że wełna alpaki jest stosunkowo wytrzymała, mogą pojawić się kłaczki i drobne sęki, jeśli będziesz tutaj zbyt nieostrożny. Więc teraz, aby ponownie przygotować modę alpaki „gotową do wyjścia”, wykonaj następujące czynności:

1. Owiń ubrania ręcznikiem i ostrożnie wyciśnij z nich wilgoć – unikaj zbytniego nacisku!
2. Później – bardzo ważne! – Nie wieszaj ich na sznurku, tylko susz na leżąco. Powód: szczególnie w przypadku swetrów ważne jest, aby zachować kształt. Po rozłożeniu sweter z alpaki lubi „wgniatać”. A to nie jest łatwe do ponownego wyprostowania.

Wełna alpaki nie sprawdza się w suszarce.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*