Krosno – miasto pełne możliwości! Od teraz ze statusem akademickim.

pexels-anastasiya-gepp-1462630

Karpacka Państwowa Uczelnia w Krośnie już od dawna jest znana w całym Podkarpaciu, jak również na terenie Polski jako miejsce w którym warto kontynuować naukę i zdobywać wykształcenie. Zostało to dnia 1 stycznia 2023 potwierdzone faktami – wtedy bowiem uczelnia przekształciła się w Państwową Akademię Nauk Stosowanych, a wraz z tym miasto Krosno dołączyło do grona miast akademickich. To dobra okazja, aby lepiej poznać czym jest i co ma do zaoferowania Akademia Nauk Stosowanych zwłaszcza dla osób, które będą w tym roku podejmować decyzję o dalszej drodze swojej edukacji.

Zamiana KPU na Państwową Akademię Nauk Stosowanych – fakty, ciekawostki, możliwości

Wśród licznych zalet przemianowania KUP na PANS jest dużo więcej niż tylko sam prestiż, który wiąże się z byciem na tej renomowanej liści. Władze Uczelni przede wszystkim wskazują na ogromne możliwości rozwojowe, choćby dlatego że od tej pory uczelnia może pozwolić sobie zgodnie z treścią ustawy na samodzielne prowadzenie kierunków. Można się więc spodziewać, że na krośnieńskiej uczelni będzie się naprawdę wiele działo, ze względu na awans do grona Akademii Nauk Stosowanych, który miał miejsce na początku tego roku.

Warto przypomnieć, że taka zmiana nie jest związana z czyimkolwiek „widzimisię” ale prawo do zmiany statusu i nazwy z KPU na PANS wynikają z przepisów ustawy o szkolnictwie wyższym. To dzięki nim najlepsze uczelnie zawodowe w Polsce, a KPU z całą pewnością do takich należy – mają możliwość korzystania z wyróżnika, jakim jest właśnie prestiżowa nazwa Akademia Nauk Stosowanych.

KPU – uczelnia, której się udało, bo na to zasłużyła

Mogłoby się wydawać, że uzyskanie statusu zarezerwowanego dla Akademii Nauk Stosowanych nie jest niczym trudnym. Jest jednak całkiem inaczej i nie każda uczelnia zawodowa może cieszyć się takim prestiżem. KPU się to udało z wielu powodów – przede wszystkim dlatego, że spełnia wymagania, które jej postawiono.

Jakie wymagania muszą spełniać uczelnie zawodowe aspirujące do ANS?

• wymagania prawne i organizacyjne,
• określony przez Polską Komisję Akredytacyjną czas funkcjonowania uczelni,
• posiadanie określonej liczby studentów i nauczycieli,
• oferowanie określonej propozycji edukacyjnej.

Kluczowa jest tutaj końcowa ocena Polskiej Komisji Akredytacyjnej – to ostatecznie czynnik decydujący o tym, czy uczelnia zawodowa dołączy do grona Akademii Nauk Stosowanych, czy nie. PANS, dawniej KPU się to udało i to w wielkim stylu.
Zanim jednak miało to miejsce wewnątrz uczelni toczyły się gorące dyskusje, czy warto się o to starać. Ostatecznie padła decyzja i aplikacja została dostarczona do rąk Ministra. Akceptacja ze strony ww. również miała miejsce, dlatego dzisiaj Krosno jako miasto akademickie może chwalić się posiadaniem na swoim terenie naprawdę prestiżowej uczelni, a w związku z tym do miasta na pewno będą ściągać ludzie z całego kraju, aby kontynuować swoją edukację w tak zacnej placówce z wielkimi perspektywami. Warto śledzić losy tej Akademii!

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*