E- learning- kilka najważniejszych informacji na ten temat

e-learning

Obecna sytuacja zmusiła nas wszystkich do tego, aby znajdować nowe rozwiązania w każdej dziedzinie naszego życia. Jednak jedno jest pewne, nie zawsze te nowe rozwiązania okazują się tak dobre jak poprzednie. Mimo wszystko czasami są one po prostu konieczne. Doskonałym przykładem tego jest zdalne nauczanie, czyli po prostu e-learning. Tak naprawdę wprowadzenie tego trybu było konieczne, a jak się okazuje nie jest do końca skuteczne w niektórych placówkach. Jednak trwa to już dłuższy czas, w związku z czym każdy z nas zdążył się już przyzwyczaić do nowych warunków. Co więcej ludzie bardzo często uczą się na błędach, więc z czasem coraz lepiej jesteśmy w stanie radzić sobie z tym problemem. Aktualnie e- learning nie jest już dla nikogo z nas aż tak dużym problemem, jak miało to miejsce na samym początku wprowadzenia obostrzeń związanych z Covid-19.

Czym tak dokładnie jest e-learning?

W aktualnych czasach praktycznie wszystkie sprawy może z łatwością załatwić przez Internet. Tak naprawdę, raczej nikt nie ma problemu, aby znaleźć cokolwiek w Internecie. Jesteśmy doskonale przyzwyczajeni już do tego, że zarówno sprawy urzędowe, zakupy i obecnie nawet nauczanie może zostać załatwione zdalnie. Z pewnością jest to dla wielu z nas znaczne ułatwienie, bo możemy to wszystko zrobić nawet bez wychodzenia z domu.

Jednak jak dokładnie można rozumieć e- learning? Krótko mówiąc jest to po prostu zdalne nauczanie. Cechuje się ono tym, że lekcje prowadzone są po prostu przy pomocy sprzętu elektronicznego. Zarówno nauczyciele, jak i dzieci siedzą w domu przed swoimi komputerami, telefonami lub laptopami i w ten sposób się ze sobą komunikują. Niestety, ale problem zdalnego nauczania jest równie trudny dla każdej ze stron, biorąc pod uwagę zarówno uczniów, nauczycieli, ale także rodziców szczególnie tych najmłodszych dzieci.

Dla uczniów nauczanie zdalne oznacza może i lepsze oceny, bo o wiele łatwiej jest takowe otrzymać, jednak często wiąże się z o wiele niższym poziomem wiedzy. Nauczyciel niestety nie jest w stanie aż tak wytłumaczyć jakiegoś trudnego zagadnienia przez Internet. Jednak każdy stara się jak tylko może poradzić sobie z obecną rzeczywistością i jedno jest pewne – marzymy już o tym, żeby móc wrócić do normalnego trybu.

Czy e- learning to dla nas dobre rozwiązanie?

Odpowiedź na to pytanie niestety nie jest taka prosta. Mianowicie chodzi o to, że większość z nas prawdopodobnie doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że nie rozwiązanie to nadal ma kilka wad, jednak jak się okazuje było lub może i nadal jest jedynym możliwym. Niesie ono za sobą zarówno wiele plusów jak i wiele minusów. Zdanie uczniów w tej sytuacji jest bardzo podzielone. Dla niektórych zdalne nauczanie jest o wiele łatwiejsze a niektórzy całkowicie się z tym nie zgadzają. Jednak w tej sytuacji bardzo wiele zależy od wieku w jakim są te osoby i do której klasy chodzą.

O wiele łatwiej jest zrozumieć taką konieczność zdalnego nauczania osobom ze szkół średnich niż tym, którzy tak naprawdę dopiero zaczęli swoją edukację i są w pierwszych klasach szkoły podstawowej. W ich przypadku naprawdę wiele zależy od rodziców. Takie dzieci nie rozumieją, że muszą siedzieć przed laptopem i się uczyć. Dodatkowo w tej sytuacji problematyczne może okazać się nauczenie takich dzieci pisania, czytania, liczenia. Początki szkoły podstawowej właśnie na tym polegają i kiedy nie uda nam się tego zrobić w odpowiedni sposób to niestety w późniejszym czasie takie dzieci mogą mieć znaczne utrudnienie z nauką.

Jakie są minusy e-learningu?

W obecnych czas wielu z nas, szczególnie tych młodych spędza ogromne ilości godzin przed ekranem komputera lub laptopa. Najczęściej jest to związane z tym, że nastolatkowie grają w przeróżne gry komputerowe. Chyba nie trzeba mówić o wadach takiego postępowania, prawda? Jednak ważniejszą sprawą jest to, że kiedy takie osoby, a szczególnie dotyczy to chłopców, bo to oni głównie tak się zachowują spędzają aż tyle godzin grając w gry, a dodatkowo dochodzi do tego e-learning to za parę lat będzie można zauważyć ogromne negatywne skutki takiego postępowania. Dlatego należy zadbać o to, aby zapewnić sobie w ramach przerwy odpowiednie ilości ruchu.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*