Kurs HDS – czym jest i dla kogo jest przeznaczony?

Dźwig samochodowy

Transport odgrywa we współczesnym świecie bardzo ważną rolę. Jego rozwój miał i nadal ma potężny wkład w rozwój naszej cywilizacji. Obecnie przewozimy nie tylko osoby, ale również rzeczy i materiały, a nawet inne pojazdy. Specjalistyczne samochody wykorzystywane są nie tylko w transporcie, ale również w budownictwie. Na pewno zwróciłeś uwagę na fakt, iż na ulicach naszych miast pojawia się coraz więcej różnego rodzaju samochodów i pojazdów, do prowadzenia których należy posiadać odpowiednie uprawnienia.

Rozwój branży budowlanej sprawił, że na rynku pracy pojawiło się duże zapotrzebowanie nie tylko na wykwalifikowanych pracowników, ale również na osoby, które mają uprawnienia do obsługi maszyn budowlanych oraz specjalistycznych samochodów. Dlatego, aby zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie, warto skorzystać z ofert kursów na operatorów dźwigów lub szkoleń HDS.

Czym więc jest kurs HDS, co oznacza ten skrót oraz jakie korzyści osiągniesz dzięki jego ukończeniu? Przeczytaj ten krótki artykuł, a dowiesz się więcej.

Czym jest HDS

HDS to skrót od słów hydrauliczny dźwig samochodowy. Wspomniany dźwig jest maszyną wykorzystywaną w transporcie drogowym, umożliwiającą załadunek materiałów wielkogabarytowych oraz o dużej wadze (np. kontener transportowy). Pojazdy te więc bez pomocy innych maszyn pozwalają na przewóz i załadunek pokaźnych przedmiotów. Ale umiejętność ich obsługi jest niezwykle skomplikowana, dlatego tak ważne jest specjalistyczne szkolenie osoby, która będzie nimi operować.

Zalety kursu

Aby ułatwić Ci podjęcie decyzji o rozpoczęciu kursu, przygotowaliśmy dla Ciebie listę korzyści, jakie niesie za sobą ukończenie szkoleń HDS:

  • bezterminowe uprawnienia – uprawnienia te zdobędziesz na całe życie, bez obawy że co jakiś czas musisz je odnawiać i w związku z tym – ponosić dodatkowe koszty;
  • możliwość pracy za granicą – uprawnienia te są ważne również poza granicami Polski. Poszukując pracy możesz więc rozważyć lepiej płatne oferty zagraniczne;
  • wygodna praca – żuraw HDS obsługiwany jest przy pomocy pilota, więc całą pracę wykonujesz bez wysiłku fizycznego. Wymaga ona jednak precyzji i zdolności manualnych, które z pewnością nabędziesz podczas szkolenia;
  • większe szanse na znalezienie pracy – posiadając uprawnienia HDS, zyskujesz również cenną przewagę na rynku pracy. Masz więcej uprawnień dzięki które dadzą Ci przewagę na rozmowach kwalifikacyjnych.

Hak w dźwigu samochodowym

Kto może skorzystać z kursu?

Po poznaniu korzyści, jakie da Ci zdobycie uprawnień HDS, zapewne zastanawiasz się, czy jesteś odpowiednim kandydatem na takie szkolenie. Kurs przeznaczony jest dla osób pracujących w transporcie drogowym i chcących zdobywać nowe umiejętności w rozładunku towaru.

Posiadając uprawnienie HDS, zwiększasz również szansę na pracę w firmie transportowej. Jednak z uwagi na obowiązujące przepisy, istnieją minimalne wymagania, jakie muszą spełnić osoby pragnące brać udział w szkoleniu. Kryteria, które muszą spełnić to:

  • ukończone 18 lat,
  • minimum podstawowe wykształcenie,
  • posiadają zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do uczestniczenia w kursie. Jednak w przypadku Hydraulicznych Dźwigów Samochodowych wymagania zdrowotne nie są zbyt wygórowane.

Gdzie zrobić kurs?

Hydrauliczne Dźwigi Samochodowe są dość specyficzną formą dźwigu. Ze względu na niewielkie rozmiary, mogą one wykonać szereg prac niedostępnych dla innych rodzajów dźwigów. I choć praca na nich wydaje się prosta i nieskomplikowana, to jednak wykorzystywanie ich w codziennej pracy wiąże się z koniecznością posiadania odpowiednich uprawnień.

Hydrauliczny dźwig samochodowy transportujący kontener w porcie

W swojej najbliższej okolicy znajdziesz wiele ośrodków szkoleń oferujących kurs HDS. Wyszukiwanie warto również rozpocząć pytając “wujka google”. Przykładowo – wpisując w wyszukiwarkę “kurs hds w krakowie”, w wynikach wyszukiwania znajdziesz firmy, które oferują szkolenie HDS w Krakowie, jak również w innych miastach województwa małopolskiego. W internecie nie tylko znajdziesz wszystkie oferty ze swojej okolicy, ale również możesz zapoznać się z opinią na ich temat.

Warto również poszukać jednostki szkoleniowej która współpracuje z Urzędem Pracy. Dzięki temu często możesz zrobić kurs za darmo w ramach dofinansowania ze strony PUP. Warto wspomnieć, że szkolenie kończy się egzaminem państwowym, na którym ocenia się wiedzę oraz zręczność kursanta. Po wydaniu pozytywnej decyzji, następuje wydanie odpowiednich dokumentów.

Kurs HDS może otworzyć Ci drzwi do prawdziwej kariery zawodowej. Będzie to praca, w której nie tylko możesz się realizować ale również nie będziesz musiał martwić się o finanse – specjalista od prowadzenia pojazdów HDS może liczyć na wysoką pensję gwarantującą życie na godnym poziomie.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*