Konserwacja hamulców – czy wiesz, kiedy nadejdzie czas?

auto-repair-1954636_640

Bezpieczeństwo kierowcy i jego pasażerów zależy bezpośrednio od utrzymania hamulec. System ten wymaga szczególnej uwagi zarówno podczas przeglądu, jak i podczas użytkowania.

Tutaj dowiesz się nieco więcej o tym ważnym elemencie, a także znajdziesz odpowiedni czas na jego utrzymanie. Sprawdzić!

Znaczenie prewencyjnej konserwacji hamulca

Z czasem hamulce zostały zaktualizowane przez producentów samochodów. W tym sensie istnieje zróżnicowany zestaw części, które są częścią tego sprzętu w celu zwiększenia jego wydajności.

Dlatego im szybciej zostaną zidentyfikowane i usunięte usterki, tym bezpieczniejsze będzie użytkowanie samochodu. Nie wspominając o tym, że przewidywanie wad zmniejsza wydatki na samochód.

Elementy wchodzące w skład układu hamulcowego

Nawet jeśli serwisujesz hamulce samochodu profesjonalnie, interesujące jest, jakie są główne elementy, aby lepiej zrozumieć jego działanie. Sprawdzić:

– Tarcza hamulcowa: znajduje się na przednich i tylnych kołach;

– Klocek hamulcowy: Używany do ściskania tarczy i zatrzymywania koła;

– Zacisk hamulca: gdy klocek utknął i jest wciśnięty blisko tarczy;

– Pompa hamulcowa: wysyła płyn hamulcowy podczas hamowania koła;

– Hamulec bębnowy: w nowszych pojazdach znajduje się z tyłu;

– Okładzina hamulca: Dotyka bębna, aby zatrzymać tylne koło;

– Cylinder koła: zaciąga tylny hamulec, jeśli układ wykorzystuje bębny.

Jeśli potrzebujesz którejkolwiek z powyższych oryginalnych części samochodowych, sprawdź: sklep z częściami samochodowymi Autoczesciexpert.pl.

Główne rodzaje hamulców samochodowych

Hamulec tarczowy

serwis samochodowyMoże zawierać dysk ceramiczny lub żeliwny. W nim układ hamulcowy sprowadza się do ciśnienia między tarczą a klockiem hamulcowym, co powoduje spowolnienie lub zatrzymanie koła. Tarcza znajduje się na osi samochodu, a klocki są przymocowane do zacisków w zawieszeniu.

Działa to w ten sposób: gdy kierowca naciśnie pedał, płyn hamulcowy jest pompowany z głównego cylindra, aby dotrzeć do elementów układu. W ten sposób pinceta otrzymuje siłę niezbędną do ściśnięcia tabletu obok dysku. Im silniejszy krok, tym większa skuteczność hamowania.

Hamulec ABS (układ przeciwblokujący)

Dosłowne tłumaczenie tej technologii to układ przeciwblokujący. Istnieją elektroniczne zawory, które zapobiegają blokowaniu kół i zwiększają bezpieczeństwo samochodu. Odbywa się to za pomocą czujników zamontowanych na kołach, które obliczają ich obrót w zależności od mocy silnika. W ten sposób, jeśli koła zaczną hamować, nacisk na nie zostanie szybko zmniejszony, co spowoduje drgania pedału.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*