Klimatyzacja w domu – czy warto?

klimatyzacja czy warto

Co raz częściej słyszy się o osobach, które postanawiają zainwestować w domową klimatyzację. Być może zastanawiasz się nad jej zakupem. W tym artykule podpowiadamy zalety oraz koszty klimatyzacji w mieszkaniu.

Zapewne niejednemu z nas w trakcie panujących intensywnych upałów przychodzi na myśl inwestycja w instalację klimatyzacji. Jak się jednak okazuje jest to całkiem spory wydatek związany nie tylko z samym zakupem urządzenia, ale także z instalacją całego systemu. Oczywiście pewnym prowizorycznym rozwiązaniem jest przenośny klimatyzator, niemniej jest to tylko tzw. półśrodek, bo takie niewielkie przenośne urządzenie nie zapewni takiego komfortu jak zamontowana na stałe instalacja klimatyzacji. Czy warto montować system klimatyzacji w mieszkaniu? Odpowiedź na to pytanie w dużej mierze zależy od zasobności portfela – dla niektórych bowiem wydatek rzędu kilku tysięcy złotych nie jest specjalnym obciążeniem. Natomiast dla innych nawet 3 tysiące złotych będzie to kwota, którą będzie trzeba spłacać przez kolejne lata. Pozytywne jest jednak to, że z roku na rok co raz więcej osób stać na instalację klimatyzacji w mieszkaniu.

Zalety klimatyzacji

Gdy już posiadamy w domu wydajny klimatyzator, komfort mieszkania zdecydowanie wzrasta. To wspaniałe urządzenie efektywnie schładza powietrze w budynku w upalne dni sprawiając, że po prostu łatwiej się funkcjonuje. Jak zapewniają specjaliści z firmy Thermotronic.pl – klimatyzator jest także bardzo przydatny podczas gorących letnich nocy, bowiem zbyt wysoka temperatura nie sprzyja nocnemu wypoczynkowi, nieprzespane noce sprawiają, że stajemy się drażliwi, nieustannie zmęczeni i co jest z tym związane mniej wydajni w pracy zawodowej. Z drugiej strony głęboki sen w chłodnej sypialni sprzyja dobremu samopoczuciu i koncentracji w ciągu dnia.

Nowoczesne klimatyzatory nie tylko schładzają powietrze. Podczas chłodniejszych wiosennych lub jesiennych dni urządzenia te mogą także podgrzać powietrze w mieszkaniu co także ogromnie wpływa na komfort mieszkańców. Wielu alergików i astmatyków decyduje się na modele klimatyzatorów z wbudowanymi rozmaitymi filtrami, które wdmuchiwane powietrze optymalizują usuwając roztocza, alergeny, bakterie i wirusy. Bardzo praktyczną jest też funkcja jonizacji powietrza. Nawet jeśli urządzenie posiada tylko system jonizacji, znacząco się to przyczynia do oczyszczania powietrza, ujemne jony neutralizują bowiem jony dodatnie, do których przyczepiają się drobiny kurzu, bakterii i innych związków. W efekcie zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu opadają na ziemię. Klimatyzator może także kontrolować wilgotność powietrza w mieszkaniu co pozytywnie wpływa na błony śluzowe w naszym organizmie, dzięki czemu łatwiej jest unikać chorób.

Planując montaż klimatyzacji warto oczywiście pamiętać, że jak każda instalacja podłączona do sieci energetycznej, będzie powodować większe rachunki za energię elektryczną. Od czasu do czasu trzeba także dokonać rutynowej wymiany filtrów oraz uzupełnienia czynnika chłodzącego wypełniającego instalację.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*