Tunel pod kanałem La Manche – jak go poznać w pełni?

tunnel-1845046_960_720

Tunel pod kanałem La Manche jest niesamowity! Nic dziwnego, że mogą Ci interesować bilety na Eurotunel online. Zanim jednak je zamówisz – sprawdź tych kilka ciekawostek.Tunel pod kanałem La Manche ma 50,4 km długości i ma cztery skrzyżowania. Te zwrotnice to specjalne konstrukcje, które umożliwiają przejazd pociągów z jednego tunelu do drugiego. Pociągi mogą nadal jeździć w obu kierunkach przy użyciu tylko jednego działającego tunelu, podczas gdy drugi służy do konserwacji konstrukcji tuneli i stałego wyposażenia.

Skrzyżowania w EuroTunelu

Pierwsze skrzyżowanie znajduje się poza portalem Beussingue po stronie francuskiej, dwa pod wodą, a ostatni znajduje się pod ziemią w Hollywell po stronie Wielkiej Brytanii. Ze względów eksploatacyjnych podwodne rozjazdy znajdują się na około jednej trzeciej długości metra od każdego portalu. Podmorski crossover w Wielkiej Brytanii znajduje się 7,5 km od wybrzeża Wielkiej Brytanii. Francuski most podmorski znajduje się 12,5 km od francuskiego wybrzeża.

Warunki geologiczne

Plan geologiczny i odcinek tunelu pod kanałem La Manche znajdujący się tamże warto zobaczyć na graficznych planach dostępnych w sieci. Pod wodą, bezpośrednio pod powierzchownymi osadami na dnie morskim, Kreda jest podzielona na dwie warstwy, przy czym Szara Kreda leży nad margielem kredowym. Kredowy margiel jest podszyty 2 lub 3 m margli glaukonitycznej, poniżej której leży Gault Clay. Wszystkie dostępne dane skłoniły do wykopania tuneli i jaskiń w Kredowej Marl. Warstwa ta to ciemnoszary, niebieskawo-gliniasty muł węglanowy osadzony cienko i regularnie, w sekwencji cykli osadowych z kilkoma warstwami gąbek w pobliżu podstawy. Uważa się, że margiel kredowy ma niską przepuszczalność, zasadniczo związaną z nieciągłościami. Na podstawie wcześniejszych badań uznano go za bardzo dobry materiał do drążenia tuneli.

Początkowo zakładano, że funkcja skrzyżowania będzie realizowana przez dwie sztolnie łączące oba działające tunele, ale projekt ten został porzucony na rzecz schematu jaskini przyjętego z wielu konkretnych powodów.

Jeśli jesteś zainteresowany tym tematem naprawdę mocno – warto na własną rękę poznać wszystkie przyczyny, które doprowadziły do zaprojektowania francuskiej zwrotnicy, w tym różnego rodzaju ograniczenia:

• program budowy,
• harmonogram wierceń i metody drążenia przebiegających tuneli,
• warunki geometryczne, geotechniczne i konstrukcyjne.

Po zrozumieniu aspektów geotechnicznych i konstrukcyjnych, metod projektowania i technik konstrukcyjnych, warto zdecydowanie sięgnąć po wybitne fakty budowy z punktu widzenia analizy wstecznej projektu konstrukcji. Ostatecznie dobrze jest kłaść nacisk na wiedzę zdobytą dzięki tej realizacji. Na koniec zachęcamy do dokonania porównań między zwrotnicami francuskimi i brytyjskimi, co jest naprawdę fascynujące – a zwłaszcza dla osób, które nie chcą poprzestać na teorii, ale planują w niedalekiej przyszłości w sposób empirycznych cudach, na bazie których powstał właśnie Eurotunel.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*