Jesteś studentem? Co z mieszkaniem?

js43455179

Studenci borykają się z wieloma problemami. Nie wszyscy mają możliwość podjęcia nauki w miejscu zamieszkania, są więc zmuszeni do znalezienia lokum w nowym mieście. Najczęściej korzysta się z usług wynajmu, które wiążą się niejednokrotnie z wysokimi kosztami, a także problemami ze współlokatorami lub właścicielem mieszkania. Jednak równie dobrze można zaciągnąć kredyt hipoteczny i zamieszkać we własnych czterech ścianach.

Zaciągnąć kredyt

Maturę dzieli od rozpoczęcia studiów kilka miesięcy. Warto ten czas poświęcić na zapoznanie się z rynkiem nieruchomości w mieście, w którym będzie chciało się studiować. To również wystarczający okres, by złożyć do banku wniosek o kredyt hipoteczny. Oczywiście, żadnemu świeżo upieczonemu maturzyście nikt nie pożyczy tak znacznej sumy pieniędzy, trzeba więc skorzystać ze zdolności kredytowej rodziców. W przypadku jednak, kiedy, tak czy siak, rodziciele będą musieli opłacać wynajmowane przez dziecko mieszkanie, równie dobrze można opłacać raty kredytu.

Miesięczny koszt takiego rozwiązania jest z reguły niższy o nawet 30 proc. Przykładowo, we Wrocławiu, wynajem kawalerki to opłata rzędu 1.500 złotych dla właściciela mieszkania. Miesięczna rata kredytu za takie mieszkanie nie będzie przekraczać tysiąca złotych. Oszczędność widać już na pierwszy rzut oka. Mowa oczywiście o sytuacji, gdy student chce mieszkać sam. Koszt jednostkowy wynajmu kilkuosobowych lokali jest niższy. W przypadku jednak, gdy student chce dokonać zakupu większej nieruchomości, może zdecydować się na podnajęcie jej części innym studentom, przez co większość kosztów kredytu zostaje pokryta przez pozostałych lokatorów. Wspomniany student sam zostanie wynajmującym i tym samym będzie mógł decydować o potencjalnych sąsiadach.

Zalety własnego mieszkania

Posiadanie własnego, małego mieszkanka na studiach ma swoje zalety. Właściciele wynajmujący swoje lokale bardzo często bywają nieprzychylnie nastawieni do lokatorów. Lubią kontrolować stan swoich mieszkań i obciążać wynajmujących różnymi ukrytymi kosztami. Nie można również zapominać o kaucji, która jest dość rzadko zwracana. Mieszkając na swoim, takich problemów nie ma. Można również dowolnie wybrać sobie liczbę współlokatorów i dobrać konkretne osoby, które najbardziej nam odpowiadają. Nikt nam nie broni mieszkać samemu, o ile oczywiście stać nas na comiesięczną spłatę raty kredytu. To również idealna opcja dla osób ceniących swoje życie towarzyskie.

Nie ma problemów z przyprowadzaniem znajomych lub organizowaniem prywatek. Nie trzeba się również bać nagłego wypowiedzenia umowy najmu. Zakupione mieszkanie będzie tylko i wyłącznie naszą własnością, tak długo, jak będziemy tego chcieli. Niestety, są również wady takiego rozwiązania. Jako właściciele, jesteśmy w pełni odpowiedzialni za losy mieszkania, zarówno za remonty, jak i ewentualne awarie. Trzeba uczestniczyć w zebraniach wspólnoty oraz dogadywać się ze swoimi sąsiadami w spornych sprawach. W rzeczywistości, wynajmujący mieszkanie bardzo często musi zajmować się również tymi powinnościami, gdyż nikt inny nie poczuwa się do tej odpowiedzialności. Nie ma więc żadnej różnicy w ilości zadań, które spoczną na głowie studenta.

Kwestia przyszłości

Bardzo wielu studentów, którzy zakończyli proces edukacji wyższej, pozostaje w mieście swoich studiów i znajduje tam pracę i rodzinę. W takim przypadku, dysponuje się już mieszkaniem, które częściowo jest już spłacone. Nawet jeśli absolwent zdecyduje się na zmianę miejsca zamieszkania, zamiana lub sprzedaż mieszkania z hipoteką nie jest w obecnych czasach już problemem. Własna nieruchomość to także pewnego rodzaju inwestycja na przyszłość i kapitał.

Nie mieszkając w nim samemu, zawsze można je podnajmować komuś innemu. Ceny mieszkań nie będą w najbliższym czasie spadać. Ludzi jest coraz więcej, a miejsca na świecie tyle samo. Zakup pierwszego mieszkania już na studiach, może być pierwszym krokiem, by rozpocząć proces inwestowania. W ostatecznych przypadkach, z własnościowego lokum będą mogły skorzystać nienarodzone jeszcze nasze dzieci, które kiedyś będą studiować tam, gdzie rodzice.

Źródło: www.zaulekzlotnicki.pl

1 odpowiedzi "Jesteś studentem? Co z mieszkaniem?"

  1. Jak szukacie mieszkania z dobrymi warunkami to polecam wam się skontaktować firmą http://www.nieruchomosci.mawen.pl. Zarządzają dużą ilością nieruchomości i z pewnością mają wykaz co,gdzie i za ile można wynająć. To najszybszy sposób sądzę.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*