Jakiej paczki kurier od Ciebie nie odbierze i dlaczego?

my-parcel-pigeon-package-left-on-steps

 

Większość ludzi uważa, że można wysłać wszystko. W praktyce, często jest to prawdą. W końcu, jeśli zawartość jest schowana w kartonie, to nie ma problemu. Jak to mówią: „Czego oczy nie widzą…”. Wyobraźmy sobie, że ktoś chce wysłać paczką coś niezwykle cennego. Aby zobrazować ten przykład, wystarczy wyobrazić sobie wysyłkę np. jakiegoś cennego obrazu. Jest mało prawdopodobne, aby ktoś chciał wysyłać Damę z łasiczką Leonarda Da Vinci w paczce, jednak na świecie istnieje mnóstwo innych cennych przedmiotów. Gdyby tak się stało, czy nadawca powinien zadeklarować zawartość? Jeśli ją zadeklaruje, to przy zawartości przesyłki w postaci obrazu Damy z łasiczką, raczej na pewno on gdzieś „zaginie”. Jeśli zaś nie zadeklaruje zawartości (w trosce o swoją przesyłkę) – a ta przesyłka zaginie (już zupełnie przypadkowo) – czy nadawca otrzyma odpowiednią gratyfikację? Raczej nie. Odpowiedzialność firm kurierskich jest mocno ograniczona w tym względzie. Nawet gdyby nadawca ubezpieczył przesyłkę (znając jej zawartość), na kwotę wynikającą z jej wartości, to raczej zwykły kurier nie przyjmie takiej paczki, która będzie ubezpieczona na np. kilkadziesiąt milionów euro. Inna sytuacja może dotyczyć przesyłek, z których „coś cieknie”, są zbyt ciężkie, lub nieodpowiednio zapakowane.

Jak pakować przesyłki, aby kurier zabrał ją od nas?

Generalnie, przesyłka nie powinna „biegać” po wnętrzu pudła. Jeśli wysyłamy coś wartościowego, zapakujmy to dokładnie. Wypełnijmy ewentualne wolne miejsca nawet jakimiś papierami, czy folią z powietrzem. Chodzi o to, aby zawartość naszej przesyłki doszła do odbiorcy w całości. Warto również opisać przesyłkę i jeśli w środku jest szkło – to trzeba dać ostrzeżenie. Niektórzy nadawcy tego nie robią, ponieważ niejednokrotnie, za dodatkowe usługi trzeba dopłacić. Z takiej „oszczędności” zawsze wynikają tylko problemy. Wysyłając paczkę za granicę, np. jeśli spedytor ma w swojej ofercie tanie paczki do uk, ludzie korzystając z tego typu usługi, często pakują do paczek co tylko chcą. A przecież trzeba wiedzieć, że przesyłka która „idzie” za granicę, może zostać sprawdzona i jeśli będzie zawierać niedozwolone towary, nadawca może zostać ukarany, a przesyłka skonfiskowana. Nawet dobrze spakowana przesyłka, zawierająca niedozwolone towary, zazwyczaj jest konfiskowana.

Zajmujesz się wysyłkami w swojej firmie? Zobacz ile kosztuje wysłanie paczki do uk

Przesyłki krajowe

Wszelkiego typu przesyłki powinny być przede wszystkim dokładnie zapakowane. Nie mogą zawierać towarów niedozwolonych jak np. broń, narkotyki, ciecze, materiały wybuchowe, czy narzędzia ostre – niedokładnie zabezpieczone. Krótko mówiąc, nie możemy ot tak wysłać znajomemu mieszkającemu w innym mieście miecza rycerskiego, owiniętego folią, ponieważ akurat nie mogliśmy znaleźć odpowiednio dużego pudła. W takiej sytuacji lepiej znaleźć wolny czas i samemu zawieźć miecz znajomemu, lub poprosić go o odwiedziny. Choć w razie kontroli, właściciel takiej białej broni dowie się bardzo szybko, co to znaczy przewozić tego typu przedmioty. Może to „zaboleć” nie tylko finansowo.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*