Jakie są objawy alkoholizmu?

beer-bottles-3151245_1280

Alkoholizm może mieć często objawy o charakterze subiektywnym, dlatego tak trudno jest rozpoznać ich pojawienie się. Ogromnym problemem w postawieniu właściwej diagnozy jest również fakt, że alkoholicy idealnie potrafią maskować objawy swojej choroby. Widoczne stają się one dopiero w momencie zaawansowanej fazy alkoholizmu. Mimo wszystko, warto próbować rozpoznać objawy alkoholizmu u bliskiej osoby. Jakie objawy alkoholizmu można zauważyć w wyglądzie i zachowaniu?

Rozpoznanie alkoholizmu

Alkoholizm najczęściej rozpoznaje psychiatra, specjalista psychoterapii uzależnienie bądź psycholog. Jeśli pojawia się podejrzenie alkoholizmu, warto skorzystać z pomocy specjalistów w ośrodku terapii takim jak http://ograniczpicie.pl. Diagnozę stawia się na podstawie występujących objawów – niekiedy wystarczy wystąpienie jednego objawu a czasami musi być ich więcej. Do najczęstszych objawów można zaliczyć m.in.:

  • - głód alkoholowy objawiający się silnym pragnieniem picia, gdyż jego zaprzestanie powoduje ogromny dyskomfort;
  • - zespół abstynencyjny, powodujący skoki ciśnienia tętniczego, zaburzenia rytmu serca, drżenie rąk, nudności, wymioty, uczucie napięcia, nerwowość itp.;
  • - problemy z kontrolowaniem ilości spożywanego alkoholu;
  • - skoncentrowanie swojego życia na piciu – osoba uzależniona całą swoją energię poświęca na zdobywanie alkoholu i jego spożywanie.

Objawy alkoholizmu to także zmiana wyglądu

Objawy alkoholizmu można zauważyć nie tylko w zachowaniu i samopoczuciu osoby uzależnionej, ale również w jej wyglądzie. Napoje wysokoprocentowe powodują odwodnienie organizmu – litr piwa sprawia, że tracimy ok. 1400 ml płynów. Efekty odwodnienia widać na skórze alkoholika – staje się ona wyblakła, szara a zmarszczki i bruzdy stają się coraz bardziej wyraźne. Alkohol ma również ogromny wpływ na naczynka krwionośne – rozszerza je, a to z kolei powoduje opuchnięcie twarzy. Podkrążone oczy, zaczerwieniona skóra – to tylko niektóre z objawów alkoholizmu. Pamiętajmy również, że alkoholizm często powoduje utratę wagi – spowolnieniu ulegają możliwości organizmu do syntezy białka, która ma wpływ na wielkość tkanki mięśniowej.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*