Jak znaleźć pracownika z Ukrainy?

business-2879489_960_720

Wiele firm z Polski decyduje się na zatrudnienie pracowników z Ukrainy. Osoby, które już się zdecydowały na ten krok, potwierdzają, że sąsiedzi zza wschodniej granicy, odznaczają się niezwykłą pracowitością. Właśnie dlatego są tak bardzo cenieni przez pracodawców. Warto także wspomnieć o tym, że w przypadku emigrantów z Ukrainy bariera językowa nie stanowi problemu. Właśnie dlatego tylu pracodawców decyduje się na zatrudnienie kogoś z zagranicy. Trzeba jednak wiedzieć też, jak znaleźć pracownika z Ukrainy, który będzie sumienny i odpowiedzialny.

Jakie możliwości ma potencjalny pracodawca?

Przede wszystkim trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że firma, która chciałaby zatrudnić obcokrajowca, ma dwie możliwości. Pierwszą z nich jest samodzielne poszukiwanie potencjalnych pracowników. W zależności od wielkości danego przedsiębiorstwa to odpowiedzialność spoczywa na dziale HR lub samym właścicielu.

Drugą opcją jest zatrudnienie agencji, która w imieniu firmy zajmuje się poszukiwaniem odpowiednich pracowników. Ważne jest również to, że taka agencja zajmuje się również prowadzeniem rozmów kwalifikacyjnych. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na fakt, że jest to najlepsza możliwość dla firm, które nie mają działu HR.

Zalety samodzielnego poszukiwania pracowników

Trzeba pamiętać o tym, że obie opcje mają zalety i wady. Jeżeli chodzi o samodzielne poszukiwanie pracowników, to należałoby przede wszystkim zwrócić uwagę na fakt, że w większym stopniu możliwe jest dopasowanie nowej osoby do całego zespołu. Wszystko dlatego, że rekrutujący bardzo dobrze zna wszystkich pracowników. W ten sposób zmniejsza się ryzyko zatrudnienia nieodpowiedniej osoby.

Korzyści wynikające z wynajęcia zewnętrznej agencji

Należałoby przede wszystkim pamiętać o tym, że zewnętrzna agencja ma większą sieć kontaktów. Dzięki temu łatwiej jest jej znaleźć właściwe osoby. Ważne jest również to, że rekrutacją zajmują się profesjonaliści. Dlatego, jak już wcześniej zostało wspomniane, jest to idealny sposób dla firm, które nie posiadają specjalisty od HR.

Jakie metody najczęściej są wykorzystywane?

Ważne jest to, by zdawać sobie sprawę z tego, że rozmowy kwalifikacyjne to jeden z ostatnich, ale też najłatwiejszych etapów w trakcie poszukiwania nowych pracowników. Niezwykle istotne jest także to, by dotrzeć do właściwych osób. Możliwe jest to dzięki wykorzystywaniu odpowiednich metod. Jedną z nich jest umieszczanie ogłoszeń na portalach internetowych, które są skierowane dla firm poszukujących pracowników z zagranicy, czyli między innymi z Ukrainy. Dzięki temu wiadome jest, że oferta trafi do określonej grupy osób.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*