Jak wygląda i na czym polega praca przedstawiciela handlowego?

przedstawiciel-handlowy

Przedstawiciel handlowy to nie akwizytor

Zawód przedstawiciela handlowego w powszechnej opinii bardzo często mylony jest z akwizytorem. Warto więc podkreślić, że akwizytor to ktoś, kto zajmuje się sprzedażą bezpośrednią a więc oferuje produkty przypadkowym odbiorcom, na przykład mieszkańcom danej kamiennicy. Z kolei przedstawiciel handlowy to osoba, która działa w sposób o wiele bardziej przemyślany. Przede wszystkim przedstawiciel handlowy jest pracownikiem jednej konkretnej firmy i odpowiada na promocję jej produktów. Formy związania z pracodawcą są bardzo różne. Niekiedy jest to umowa o pracę a innym razem umowy cywilnoprawne. Obecnie bardzo wielu przedstawicieli handlowych posiada zarejestrowaną działalność gospodarczą co jest z reguły rozwiązaniem korzystnym dla obydwu stron. Bez względu na formę zatrudnienia handlowiec podlega zarządom firm, których produkty promuje. Zdecydowana większość handlowców nie posiada swojego stacjonarnego miejsca w biurze firmy.

Praca mobilna

Ich praca ma charakter mobilny a największa jej część powinna polegać na bezpośrednim kontakcie z klientami. Praca handlowca w dużej mierze jest samodzielna. To właśnie on sam wyszukuje sobie potencjalnych klientów, obmyśla strategie ich przyciągnięcia oraz sam organizuje trasy i wyznacza czas swoich wyjazdów do klientów. Każdy handlowiec może oczywiście liczyć na wsparcie merytoryczne swojej macierzystej firmy. To jego zwierzchnicy ustalają cele motywacyjne oraz decydują o niestandardowych warunkach współpracy z ważnymi klientami. Jeśli chodzi o klientów przedstawicieli handlowych to dzielą się oni na dwie grupy. Są to klienci obecni, już pozyskani oraz nowi klienci potencjalni. Jeśli chodzi o klientów już znanych to rolą handlowca jest podtrzymywanie dobrych relacji i dbanie o to aby klient był zadowolony i nie odszedł do konkurencji. Handlowiec musi także odpowiadać na wszelkie sygnały ze strony takich klientów zarówno w kwestiach technicznych jak i związanych z cenami.

Pozyskiwanie nowych klientów

Drugą bardzo ważną częścią pracy handlowca jest pozyskiwanie nowych klientów. Jest to bardzo ważne i jednocześnie niesamowicie trudne. Pracodawcy handlowców wyznaczają jednak specjalne plany, które mówią o tym ilu nowych klientów trzeba pozyskać. Jeśli handlowiec nie wywiązuje się z tych zadań może zostać zwolniony. Z kolei jeśli jest aktywny i radzi sobie bardzo dobrze będzie otrzymywał prowizje pieniężne. Szczególnie trudnym zadaniem jest przejęcie klienta, który od dawna jest obsługiwany przez konkurencyjną firmę. Czasami jednak takie działania się udają zwłaszcza jeśli trafi się na moment, gdy firma będzie chwilowo niezadowolona z usług dotychczasowego dostawcy.
Aby być dobrym przedstawicielem handlowym trzeba wykazywać określonymi cechami i umiejętnościami. Handlowiec to ktoś, kto musi lubić się uczyć. Powinien on bardzo dobrze znać produkty, które promuje bo tylko wtedy będzie wiarygodny.

Jakie cechy powinien posiadać przedstawiciel handlowy?

Jest to praca, która wymaga ogromnej odporności na stres a także osobistej motywacji. Handlowiec musi także posiadać bardzo dobre umiejętności społeczne. Przydaje się tutaj wiedza z dziedziny psychologii, asertywność i umiejętność negocjowania. Wielu klientów w ogóle nie chce rozmawiać z przedstawicielami handlowymi. Trzeba być odpornym na tego typu sytuacje i próbować dalej. Są także klienci, którzy pragnąc wynegocjować lepsze warunki posuwają się do zachowań nieuprzejmych, wręcz aroganckich. Handlowiec na takie zachowania musi być również uodporniony. Wreszcie warto wspomnieć o tym, że praca handlowca odbywa się w terenie. Są to więc dziesiątki godzin spędzanych w samochodzie, w trasie wymagających koncentracji i uwagi. Handlowcy, którzy mają duże rejony zwykle przez pięć dni w tygodniu przebywają poza domem, śpią w hotelach, pracują nie tylko w dzień ale też i wieczorami miewają negocjacje z klientami. Jest to więc duże obciążenie dla życia rodzinnego. Poza tym handlowiec we własnym zakresie musi też wykonać swoją pracę biurową, opracowywać strategie, zbierać dane klientów, odsyłać raporty do centrali. Wreszcie każdy szanujący się handlowiec musi schludnie wyglądać i odpowiednio się ubierać aby wzbudzać zaufanie swoich klientów.

Sprawdź najnowsze oferty pracy przedstawiciela handlowego w Twojej okolicy na portalu MegapPraca.pl. Zacznij budować swoją karierę jeszcze dzisiaj!

6 odpowiedzi "Jak wygląda i na czym polega praca przedstawiciela handlowego?"

 1. Ekspert Praca.pl | 20 marca 2016 at 23:31 | Odpowiedz

  Jakie cechy powinien posiadać kurier? Znacie kogoś idealnego na takie stanowisko? Jeśli tak możecie pomóż mu znaleźć odpowiednią ofertę pracy i polecić go pracodawcy, a w zamian otrzymać można, aż 1000 zł! Zobacz jak zdobyć wynagrodzenie za polecenie na http://praca.pl/rekomendacje.html

 2. Dla wszystkich, którzy zastanawiają się, czy się nadają :)
  Polecam kwestionariusz określający profil osobowościowy i związane z nim predyspozycje do wykonywania zawodu handlowca.
  Aktualnie potrzebujemy odpowiedniej liczby wypełnień, żeby zakończyć proces normalizacji. Oczywiście, na życzenie każdy respondent otrzyma swoje wyniki po zakończeniu tego procesu. Warto poznać swoje mocne strony :)

  Badanie jest anonimowe, wyniki nie będą przekazywane osobom trzecim ani publikowane.
  Poniżej link do badania.

  http://talenthunter.badanie.net/

 3. Zawsze miałem dobry kontakt z ludźmi i potrafiłem być bardzo przekonujący. Znalazłem pracę w firmie, właśnie jako przedstawiciel handlowy. Praca nie jest dla każdego, ale ja lubię to co robię, a dodatkowo trafiła mi się fajna firma.

 4. Kiedyś też byłem przedstawicielem handlowym. Jak dla mnie bardzo fajny zawód:) pozdrawiam

 5. Dobrze napisane. Warto szerzyć wiedzę w temacie tego stanowiska. Sami również zrobiliśmy research w temacie zarobków.

 6. Praca jako przedstawiciel w firmie Akces Group dała mi niezmiernie duzo w zyciu i wiele nauczyła. Moge polecic kazdemu kto chce rozpocząć doświadczenie w tej branży.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*