Jak wybrać taśmę LED?

cool-office-lighting-fixtures

Z pewnością są wśród Was osoby, które miały okazję wybierać taśmy Led. Nie ma co ukrywać, że na pierwszy rzut oka można odnieść wrażenie, że taśmy LED niczym specjalnym się od siebie nie różnią. Można powiedzieć, że jest to wina sprzedawców. Mówiąc wprost — klient ma bardzo mało informacji lub jest ich tyle, że ciężko się we wszystkim połapać.

Popełniane błędy

Skoro mamy mówić o dobrych decyzjach, najlepiej zwrócić uwagę na błędy. Jak to w każdym przypadku błędy są różne, więc całkowite odniesienie się do tematu jest nierealne. Tak więc nie pozostaje nic innego, jak skupić się na przykładach. Na dobrą sprawę jeden przykład już był — przedstawienie tematu. Przykładem numer 2 niech będą parametry tradycyjnej żarówki. Rozwijając temat, niektóre osoby szukając taśmy LED, podchodzą do tematu dokładnie tak samo, jak wtedy, gdy w obszarze zainteresowania były żarówki starego typu. Takie podejście może skutkować wyborem sprzętu, które będzie charakteryzować się pobieraniem największej energii elektrycznej.

Inny przykład to brak świadomości. Być może niezbyt wiele Wam to mówi, ale za chwilę dojdzie do zmiany w tej kwestii. Mówiąc wprost, musimy pamiętać, że taśma jest istotnym elementem oświetlenia, ale w żadnym wypadku niejedynym. Kolejne istotne sprawy to jakość zasilacza, jakość światła oraz montaż.

Czas powiedzieć teraz na temat lekceważenia gwarancji. Jedną z zalet oświetlenia LED jest trwałość, można powiedzieć, że to nie ulega najmniejszej wątpliwości. Mając to na uwadze dobrze spojrzeć, w jaki sposób prezentują się szczegóły gwarancji. Jeżeli chodzi o standardowy okres gwarancyjny, należy powiedzieć o dwóch latach. Niemniej nie oznacza to tego, że nie trzeba sprawdzić, ile czasu istnieje firma oferująca nam pomoc. Niejednokrotnie zdarzają się sytuacje, w których powstałe działalności utrzymują się na rynku przez zaledwie kilka miesięcy, a jak działalność zniknie, gwarancja jest nic niewarta.

Przejdźmy teraz do ilości/rozmiaru diod. Mówiąc dokładniej, jeżeli skupimy się na gęstości diod, wcale nie oznacza to tego, że wybierzemy sprzęt dający najwięcej światła. Analogiczna sytuacja ma miejsce z wielkością diody. Parametrem pozwalającym na poznanie sytuacji z jasnością diod LED jest strumień świetlny.

Wybór zasilacza i długość taśmy LED

W tej części tekstu powiemy sobie jeszcze dwa słowa na temat długości taśmy LED i wyboru zasilacza. Najlepiej będzie rozpocząć od tego, że długość odpowiedniej taśmy LED związana jest z docelowym miejscem zastosowania. Jak zapewne wiecie, w przypadku standardowych taśm, mamy do czynienia z 5-metrowymi rolkami. Gdyby interesowały Państwa niestandardowe rozwiązania, na pewno można powiedzieć, że są także dłuższe wersje.

Co do połączenia elektrycznego, taśma powinna być łączona w odcinki o ograniczonej długości. Odcinki te zależne są od tego, jak wygląda pobór mocy oraz zagęszczenie diod. Problem z zasilaczem? Z pewnością zasilacz musi mieć odpowiedniej klasy szczelność oraz moc. Kiedy układ zostanie poprawnie dobrany, cały zestaw będzie działać długo i bezawaryjnie.

Artykuł powstał przy współpracy z  http://www.gralux.pl/

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*