Jak wybrać odpowiedni fotel do pracy biurowej?

fotel-biurowy

Dlatego też bardzo ważną kwestią jest wybór odpowiedniego fotela do biurka. Jakimi kryteriami należy się przy tym kierować i co brać pod uwagę?

Dlaczego trzeba wybrać dobry fotel?

Na początek kilka słów o konsekwencjach, jakie pociąga za sobą spędzanie czasu przy biurku na nieodpowiednim fotelu. Nie trzeba długo czekać, by pojawiły się bóle kręgosłupa, nóg i głowy etc., a także kłopoty z koncentracją. Wpływa to na ogólny spadek formy fizycznej, nie wspominając o złym samopoczuciu oraz obniżeniu efektywności pracy. To wystarczające powody, dla których należy zainwestować w porządny fotel. Nie wolno jednak kierować się przy tym głównie aspektami estetycznymi oraz cenowymi. To, że dany model jest bardzo drogi, wcale nie oznacza, iż jest najlepszy. Dopasowanie go do aranżacji pomieszczenia jest natomiast drugorzędną sprawą – ma być przede wszystkim wygodny i funkcjonalny.

Regulacja wysokości, głębokości siedziska i oparcia

Każdy solidny fotel do pracy biurowej musi mieć bezwzględnie regulowaną wysokość – z tym, że jej zakres powinien być odpowiedni dla konkretnego użytkownika. Poza tym wskazane jest również, by fotel dawał możliwość regulacji głębokości siedziska – pod tym względem najmniej kłopotów mają osoby średniego wzrostu, najwięcej zaś wysokie i niskie. Regulowane powinno być też oparcie, gdyż w przeciwnym wypadku plecom nie zostanie zapewnione dostateczne wsparcie, brak którego skutkuje m. in. wadami postawy. Oparcie powinno być regulowane w zakresie wysokości, głębokości oraz kąta nachylenia – zobacz: fotele biurowe w sklepie Le Pukka.

Podłokietniki i zagłówek

Niezwykle istotnymi elementami fotela są podłokietniki. Nie zawsze przykłada się do nich należytą wagę, a to poważny błąd. Stanowią one dla siedzącej osoby niemałe udogodnienie, ponieważ pozwalają odpocząć rękom oraz ramionom, zapewniając jednocześnie prawidłowe krążenie krwi w kończynach górnych. Podobną funkcję spełnia zagłówek – z tym, że przynosi on ukojenie dla odcinka szyjnego, pomagając mięśniom rozluźnić się.

Twardość fotela

Następną ważną przesłanką, jaka pojawia się przy wyborze fotela do pracy przy biurku, jest jego twardość. Jeżeli będzie on zbyt twardy, wówczas użytkownik będzie odczuwał ból ciała, który na dłuższą metę okaże się trudny do zniesienia. Jeśli zaś fotel okaże się za miękki, wykonywanie pracy będzie utrudniało stale powracające uczucie senności. Liczą się przy tym materiały użyte do wykonania fotela. Powinny być na tyle elastyczne, by po pierwsze – fotel dopasowywał się do kształtu ciała osoby siedzącej, a po drugie – nie był zakłócony przepływ powietrza.

1 odpowiedzi "Jak wybrać odpowiedni fotel do pracy biurowej?"

  1. Przy okazji remontu biura warto również pomyśleć o ścianach. Co sądzicie o fototapetach? Na stronie https://uwalls.pl/fototapety-czarno-biale/ mają nawet możliwość zamówienia takiej tapety na wymiar. Bardzo ładnie wyglądają w biurze.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*