Jak stworzyć profesjonalne CV?

hr-process-g8a040a862_640

Dobrze przygotowane dokumenty aplikacyjne są jednym z naszych sprzymierzeńców w poszukiwaniu miejsca na rynku pracy. Zanim więc zabierzesz się za poszukiwania zatrudnienia, warto spędzić nieco czasu na stworzenie CV, które będzie kompletne, solidne i przede wszystkim dostarczy potencjalnemu pracodawcy wszystkich niezbędnych informacji.

CV, czyli nasz życiorys zawodowy to nieodłączny element szukania pracy. W dzisiejszych czasach większość pracodawców wystawiających oferty pracy wymaga nadesłania CV i listu motywacyjnego. Na tej podstawie mogą bowiem stwierdzić, czy zgłoszeni kandydaci spełniają oczekiwania i warunki zamieszczone w ogłoszeniu. Warto mieć świadomość, że sam wygląd i konstrukcja naszego CV mogą zachęcić rekrutera do zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną lub wręcz przeciwnie – sprawić, że nasze CV od razu trafi na stos do wyrzucenia. Jak napisać profesjonalne CV, aby zwiększyć swoje szanse na wymarzoną pracę?

Najważniejsze elementy w CV

Tworzenie CV z pozoru wydaje się zadaniem dosyć prostym – wystarczy umieścić w dokumencie tekstowym wszystkie informacje dotyczące naszego wykształcenia, doświadczenia zawodowego, danych osobowych, a także dodatkowych umiejętności czy kwalifikacji. Okazuje się jednak, że ważne są nie tylko same informacje, ale również sposób ich zaprezentowania. Dobrze napisane CV powinno mieć bardzo czytelny układ, przejrzystą grafikę, być podzielone na konkretne sekcje. Ważne są nawet takie elementy jak wielkość czcionki, odstępy pomiędzy poszczególny mi sekcjami, dobrze dobrane zdjęcie. Na tym ostatnim warto się chwilę zatrzymać – zdjęcie do CV powinno być oficjalne, najlepiej właśnie do tego celu stworzone. Dobra fotografia biznesowa potrafi powiedzieć o kandydacie całkiem sporo, nie decydujmy się więc na przypadkowe zdjęcia. Jeśli już masz CV i wysyłasz je potencjalnym pracodawcom, a pomimo to nadal nie znalazłeś zatrudnienia, warto dobrze się przyjrzeć temu dokumentowi. Być może trzeba coś zmienić, poprawić, ulepszyć czy w ogóle zmienić wygląd dokumentu.

Warto skorzystać z gotowych szablonów

Jeśli masz do napisania CV, a nie do końca wiesz, jak się za to zabrać, by dokument był profesjonalny zarówno w formie, jak i w treści, dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z gotowych szablonów czy kreatorów CV, jakie dostępne są na niektórych stronach w sieci. Można dzięki nim zdobyć sporo wiedzy na temat tworzenia CV, sprawdzić swoje już gotowe dokumenty, sprawdzić, co aktualnie jest na topie, jeśli chodzi o tworzenie dokumentów aplikacyjnych. Przyda się to nie tylko osobom, które dopiero wchodzą na rynek pracy, ale również tym, które po latach muszą stworzyć nowe CV. Dokumenty aplikacyjne również z biegiem czasu ewoluują i obecnie zupełnie coś innego jest w stanie zrobić wrażenie na pracodawcy niż miało to miejsce kilkanaście lat temu. Jeśli interesują Cię najlepsze szablony do CV wybieraj takie strony, na których faktycznie jest sporo wzorów, a także możliwość dopasowania własnych treści do już istniejących kreatorów. Nie chodzi bowiem o to, by kopiować gotowe wzory, a stworzyć własne dokumenty na podstawie dobrych inspiracji.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*