Jak pozbyć się korników?

Image for kariera24.info _800x533

Drewno jest jednym z najbardziej popularnych i szeroko wykorzystywanych w budownictwie materiałów. Jego zastosowanie wiąże się jednak z ryzykiem pojawienia się szkodników drewna, potocznie nazywanych kornikami. Najlepszym i oczywistym sposobem uniknięcia uszkodzeń spowodowanych ich obecnością jest prewencja, jeżeli jednak nieproszeni goście pojawili się już w naszym domu, mamy do dyspozycji szereg metod likwidacji problemu.

Istnieje wiele sposobów pozwalających skutecznie walczyć z kornikami, dobór odpowiedniej z nich zależny jest od zlokalizowania problemu. Szkodniki często wybierają na miejsce swojego bytowania drewniane elementy konstrukcyjne domu, więźby dachowe, mogą dostać się do drewnianych elementów domów również przez drewno kominkowe, bytują również w drewnianych przedmiotach. Wśród metod walki ze szkodnikami drewna wymienić można: fumigację, zastosowanie preparatu Xilix Gel, iniekcję ciśnieniową, dezynsekcję beztlenową oraz mikrofale.

Fumigacja to proces polegający na zastosowaniu preparatów zwalczających szkodniki w formie gazu, pary lub dymu. Metoda ta jest chętnie wybierana ze względu wysoką skuteczność, a także neutralność dla obiektu jej poddanego. Fumigacji poddać można zarówno pojedyncze przedmioty, jak i cały obiekt. Procedura polega na szczelnym zamknięciu obiektu lub przedmiotu, a następnie wprowadzeniu do niego gazu zawierającego odpowiednią substancję, najczęściej wybieranym fumigantem jest fosforowodór.

Xiix Gel jest preparatem biobójczym, który skutecznie radzi sobie z długotrwałym zabezpieczeniem drewna przed wszelkiego rodzaju szkodnikami. Jest to bardzo uniwersalny środek, który znajdzie zastosowanie przy każdym rodzaju drewna, a jego dodatkowym atutem jest fakt, że może być użyty zarówno na zewnątrz, w miejscach szczególnie narażonych na działanie warunków atmosferycznych, jak i w pomieszczeniach. Preparat Xilix Gel charakteryzuje się głęboką penetracją drewna, dzięki czemu jest on łatwy w zastosowaniu, ponadto można go aplikować grubymi warstwami, co znacząco skraca proces impregnacji.

Iniekcja ciśnieniowa drewna jest metodą zwalczania korników bez naruszania struktury drewna. W zastosowaniu tego sposobu walki ze szkodnikami preparaty do dezynsekcji wtłaczane są pod ciśnieniem bezpośrednio w drewno, co powoduje, że może on zostać przeprowadzony nawet, gdy domownicy są obecni.

Dezynsekcja beztlenowa polega na hermetycznym zamknięciu obiektów poddawanych procesowi i obniżeniu poziomu tlenu do minimalnego stężenia, a następnie pozostawieniu ich w tym stanie na 21 dni, aby zagwarantować likwidację wszelkich szkodników na każdym poziomie rozwoju. Jest to metoda całkowicie bezpieczna dla człowieka oraz przedmiotów jej poddanych, gdyż nie wykorzystuje się do niej toksycznych gazów.

Wygrzewanie mikrofalami to bardzo skuteczna metoda walki ze szkodnikami drewna, ale również z pleśnią i grzybami, które mogą stanowić zagrożenie dla mieszkańców domu. Proces oddziaływania promieniowaniem elektromagnetycznym polega na wprawieniu mikrocząsteczek wody zawartych w drewnie w drgania, co podnosi ich temperaturę do 55 stopni Celsjusza, która jest zabójcza dla owadów. Mikrofale są całkowicie bezpieczne dla ludzi i zwierząt, gdyż do ich zastosowania nie używa się środków chemicznych. Do poddanego procesowi pomieszczenia można wrócić natychmiast, nie ma również potrzeby jego specjalnego przygotowania i opróżniania.

Metod likwidacji korników jest wiele, dobór i zastosowanie konkretnej zależeć będzie od lokalizacji problemu, rodzaju i gabarytów zaatakowanego przedmiotu bądź elementu konstrukcyjnego, a także możliwości przeprowadzenia procesu w danym otoczeniu.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*