Inwestycja w rozwój – dlaczego szkolenia pracowników są kluczem do sukcesu Twojej firmy?

Business conference in the convention center

Rozwój to podstawa w każdej dziedzinie. Bez niego ciężko myśleć o tym, by polepszać swoje kwalifikacje, podnosić poziom wiedzy, stawać się bardziej kompetentnym w swoim fachu. Ważne więc, by każdy inwestował w swój rozwój, w czym pomagają szkolenia. Równie istotne jest to, żeby właściciele firm organizowali takie wydarzenia dla swoich pracowników. W końcu to same korzyści dla organizacji, bo dobrze przeszkolona kadra to klucz do sukcesu Twojej firmy!

Jakie są korzyści ze szkoleń pracowników w firmie?

Biznes to wymagający obszar, w którym ciągle trzeba trzymać rękę na pulsie, żeby zyskiwać i być kilka kroku przed konkurencją. Można porównać to do gry zespołowej, gdzie każdy zawodnik ma znaczenie, więc musi dołożyć swoją cegiełkę do wspólnego sukcesu. Jednak to na szefostwie danej organizacji spoczywa zarządzanie, tak jak na sztabie trenerskim spoczywa przygotowanie swojej drużyny do meczu.

Jeśli prowadzisz firmę i zatrudniasz ludzi, wiesz, że to od nich wszystko zależy, dlatego też tak ważny jest ich rozwój, który wpływa na każdy aspekt – zwiększenie produktywności, polepszenie innowacyjności, większa konkurencyjność. Pracownicy lepiej pracują, dając od siebie więcej firmie. Myślą przyszłościowo, nie zamykając się w schematach. Są cennym wsparciem na rynku, gdzie działają inne podmioty o podobnym potencjale. Szkolenia działają jak koło zamachowe, wynosząc każdą organizację na wyższy poziom.

Nie można też zapominać o tym, że szkolenia dla pracowników są potwierdzeniem ich przydatności, dzięki czemu czują się docenieni. Widzą, że są na tyle ważną częścią firmy, że warto w nich inwestować. To buduje morale.

Jakie szkolenia wybrać? Rozwój umiejętności miękkich vs. twardych

Nie ma wątpliwości, że każde szkolenie wpływa na rozwój, rozszerza horyzonty, otwiera nowe możliwości. Z drugiej strony, decydując się na konkretny rodzaj szkolenia, warto zastanowić się, jaki obszar wiedzy będzie najbardziej odpowiedni. Popatrz na swoją organizację, przeanalizuj, co jest w niej najważniejsze i wybierz mądrze. Szkolenia można podzielić na wiele kategorii, ale główne zestawienie dotyczy umiejętności miękkich i twardych.

Szkolenia miękkie rozwijają przede wszystkim umiejętności indywidualne. Kładzie się tu nacisk na zdolność efektywnej komunikacji interpersonalnej, bezkonfliktowej pracy w zespole itp. Głównym zadaniem szkoleń twardych jest zaś rozbudowa wiedzy i umiejętności technicznych, z obszaru nauk ścisłych, prawnych itp. Przygotowują do egzaminów, po których można zdobyć wartościowe certyfikaty.

Group of new employees in training at a distribution warehouse

Jak widzimy, oba rodzaje szkoleń są bardzo cenne, a na jakie postawić w największej mierze to już zależy od specyfiki firmy i środowisku, w którym działa.

Jaka jest przyszłość szkoleń pracowniczych?

Przyszłość szkoleń pracowniczych rysuje się w jasnych barwach, ponieważ możliwości w tym zakresie stale się powiększają. To dlatego, że poza szkoleniami stacjonarnymi chętnie organizowane są też szkolenia online. Trzeba przyznać, że ten trend przyśpieszyła pandemia koronawirusa. Nie można było wtedy normalnie pracować, a tym bardziej szkolić, więc zaczęto coraz częściej korzystać z internetu. Taki sposób komunikacji utrzymał się, mimo że pandemię mamy już za sobą.

Wiele osób zrozumiało, że spotkania online w niczym nie są gorsze, a wręcz przeciwnie – mają wiele zalet, jak niższe koszty prowadzenia wykładów, większą oszczędność czasu, mobilność itp. Wydaje się, że w przyszłości ten trend nie tylko się utrzyma, ale jeszcze nasili, niemniej szkolenia stacjonarne dalej będą organizowane.

Niezależnie jednak od tego, jakie szkolenie organizujemy, czy z zakresu umiejętności miękkich, czy twardych, czy stacjonarnie, czy online, jedno jest pewne – ta inwestycja w wiedzę pracowników jest nie do przecenienia.

Artykuł opracowała Fortuna Spk. oferująca outsourcing dla firm.

Serwis kserokopiarek

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*