Fryzjer – czy to kreatywny zawód?

aw-creative-WXmHwPcFamo-unsplash

Wielu fryzjerów ogranicza swoje zadania do podstawowych prostych cięć, farbowania i doradztwa. Jednak prawdziwi pasjonaci tego zawodu wciąż się rozwijają, chodzą na liczne kursy, wgłębiają się w temat strzyżenia, dzięki czemu potrafią wydobyć z klientów prawdziwe piękno.

Fryzjer pasjonat – co go wyróżnia?

Praca fryzjera pasjonata jest sztuką. Potrafi on z każdego klienta wydobyć prawdziwe piękno. Już na wstępie przeprowadza szczegółowy wywiad z osobą, którą ma strzyc. Dowiaduje się tego, jaki ma ona charakter, jakie preferencje, jaką kondycję włosów. Oprócz wysłuchania klienta potrafi zaproponować swoją wizję. Fryzjer pasjonat zaczyna strzyżenie od zrobienia profesjonalnych podziałów, które umożliwią mu równe cięcie w dowolnej płaszczyźnie. Wykonując koloryzację, używa wielu farb, by osiągnąć nasycony kolor zarówno u nasady i na końcówkach. Nigdy nie idzie na skróty, nakładając farbę wyłącznie w jednym kolorze. Po skończonej pracy modeluje fryzurę i odżywia włosy. Oferty pracy dla fryzjerów zamieszczone na Pracuj.pl niekiedy zawierają wymagania dotyczące doświadczenia kandydatów, inne są przeznaczone dla początkujących. Fryzjer pasjonat może napisać w swoim CV wiele o przebytych kursach, szkoleniach i zdobytej praktyki.

Dlaczego fryzjer potrzebuje kreatywności, by dobrze wykonywać swoją pracę?

Praca fryzjera polega przede wszystkim na odpowiednim podejściu do klienta. Należy w profesjonalny sposób doradzić mu i przedstawić swoją wizję. Kreatywność jest niezbędna do tego, by ową wizję wykreować. Stworzenie każdej osobie przychodzącej do salonu zupełnie innej, oryginalnej, zadowalającej i ładnej fryzury wymaga ogromnej wyobraźnie.
Sam proces tworzenia, na każdym z etapów wymaga niezwykle kreatywnego podejścia. Niekiedy włosy nie układają się po naszej myśli, często okazuje się, że kondycja włosów jest na tyle złe, że trzeba je ściąć. Tego typu decyzje wymagają przytomnego i twórczego umysłu, by w ostateczności klient wyszedł z salonu zadowolony.

Oferty pracy dla fryzjerów można podzielić na tego dla początkujących fryzjerów, mających wykonywać bardzo proste damsko-męskie cięcia i dla prawdziwych pasjonatów, zwanych niekiedy stylistami fryzur lub stylistami włosów. Bez względu na to, czy fryzjer rozpoczyna swoją karierę, czy może pochwalić się niezwykłym doświadczeniem i wiedzą, zawsze w swojej pracy powinien wykorzystywać kreatywność i wyobraźnię. Tacy fryzjerzy zawsze znajdą zatrudnienie.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*