Silniki elektryczne – historia, budowa, zastosowanie

pexels-burak-the-weekender-86993

Przez lata silnik elektryczny ewoluował w znacznym stopniu i nadal odgrywa kluczową (i rosnącą) rolę w dzisiejszym społeczeństwie. Być może Ty również jesteś zafascynowany wzrostem popularności silników elektrycznych. Ale czy wiesz, kiedy silniki elektryczne zostały wynalezione?

Lata czterdzieste XVIII wieku – Początek wynalazków

Wczesne wcielenia silnika elektrycznego pojawiły się po raz pierwszy w latach czterdziestych XVIII wieku dzięki pracy szkockiego benedyktyńskiego mnicha i naukowca, Andrew Gordona. Inni naukowcy, tacy jak Michael Faraday i Joseph Henry, kontynuowali prace nad wczesnymi silnikami elektrycznymi, eksperymentując z polami elektromagnetycznymi i odkrywając, jak przekształcać energię elektryczną w energię mechaniczną.

1834 – Powstaje pierwszy silnik elektryczny

Historia zaczęła się, gdy Thomas Davenport z Vermont wynalazł pierwszy oficjalny silnik elektryczny zasilany baterią w 1834 roku. Był to pierwszy silnik elektryczny, który miał wystarczającą moc do wykonania zadania, a jego wynalazek został wykorzystany do zasilania małej prasy drukarskiej.

1886 – Wynalezienie silnika prądu stałego

William Sturgeon wynalazł pierwszy silnik prądu stałego, który mógł zapewnić wystarczającą moc do napędzania maszyn, ale dopiero w 1886 roku wyprodukowano pierwszy praktyczny silnik prądu stałego, który mógł pracować ze stałą prędkością przy zmiennym ciężarze. Jego wynalazcą był Frank Julian Sprague i to właśnie ten silnik stał się katalizatorem szerszego zastosowania silników elektrycznych w zastosowaniach przemysłowych.

Koniec lat 80. XIX wieku – Silniki są używane do celów komercyjnych

Pomimo wielkiego odkrycia Davenporta wiele lat wcześniej, silniki elektryczne nie były szeroko stosowane na poziomie komercyjnym przez kolejne 50 lat. Naukowcy i inżynierowie kontynuowali opracowywanie różnych typów silników elektrycznych w celu dostosowania ich do zastosowań komercyjnych. Wkrótce silniki elektryczne zaczęły być stosowane w całym przemyśle, w fabrykach i w domach.

1888 – Opatentowano silnik indukcyjny prądu przemiennego

W 1887 roku Nikola Tesla wynalazł silnik indukcyjny prądu przemiennego, który z powodzeniem opatentował rok później. Nie nadawał się do pojazdów drogowych, ale został później zaadaptowany przez inżynierów Westinghouse. W 1892 roku zaprojektowano pierwszy praktyczny silnik indukcyjny, a następnie obrotowy wirnik uzwojenia pręta, dzięki czemu urządzenie nadaje się do zastosowań w motoryzacji.

1891 – Rozwój silników trójfazowych

W tym roku General Electric rozpoczął prace nad trójfazowymi silnikami indukcyjnymi. Aby wykorzystać konstrukcję wirnika z uzwojeniem prętowym, GE i Westinghouse podpisały w 1896 roku umowę o wzajemnej licencji.

Lata 2000 – Zastosowanie silników dzisiaj

W XXI wieku silniki elektryczne prądu przemiennego i stałego są obecnie szeroko stosowane w przemyśle na całym świecie i stanowią integralną część wielu zastosowań. Od elektrycznych wózków inwalidzkich i wind schodowych po automatykę przemysłową, transport i panele słoneczne, silniki samochodowe również przodują w projektowaniu i produkcji efektywnych rozwiązań napędowych dla szerokiego zakresu wymagających zastosowań. Świat z pewnością byłby zupełnie innym miejscem bez silnika elektrycznego!

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*