Elektronicznie prowadzona księgowość – to musisz wiedzieć!

pexels-dziana-hasanbekava-7063776

Czym jest system księgowy? Jeśli planujesz zostać księgowym – będziesz musiał zapoznać się z systemami księgowymi, aby przyciągnąć klientów lub zostać zatrudnionym jako pracownik. W świecie, w którym praktycznie każde zadanie biznesowe jest wykonywane na komputerze, nie jest niespodzianką, że większość księgowości jest obecnie prowadzona elektronicznie. Ze wszystkimi zaletami korzystania z systemu komputerowego wiąże się ból uczenia się czasami złożonego systemu i wszystkich jego funkcji.

Systemy księgowe są technicznie definiowane jako systemy oprogramowania z pojedynczym lub podwójnym zapisem, które są zaprogramowane za pomocą zestawu reguł, które są przeznaczone specjalnie do rejestrowania informacji finansowych i różnych transakcji finansowych, które występują w biznesie. Niektóre systemy są znacznie bardziej zaawansowane niż inne, ale każdy system, który pomoże w rejestrowaniu transakcji finansowych, jest określany jako system oprogramowania księgowego. Czytaj dalej i dowiedz się więcej o rodzajach systemów, z którymi możesz pracować jako księgowa Wrocław, oraz o tym, jak mogą pomóc Ci być najlepszym księgowym.

Co to jest system jednowejściowy?

Systemy jednowejściowe, które są najczęściej stosowane w małych firmach, gdzie podmiot nie ma wielu transakcji, to system bardzo nieformalny. System będzie ewidencjonował wypłaty, sprzedaż, zakupy, a także wpływy gotówkowe na należności. Wszystko inne, takie jak inwestycje w sprzęt lub zapasy, będzie rejestrowane tylko w sekcji notatek programu.

Podstawowy system jednowejściowy będzie raportował tylko do jednego rachunku, gdy jakakolwiek transakcja zostanie zarejestrowana, stąd nazwa. Chociaż jest to bardzo uproszczone dla tych, którzy nie mają doświadczenia w księgowości, może stwarzać problemy, gdy zaczynasz bilansować konta lub konstruować sprawozdania finansowe.

Co to jest system podwójnego wejścia?

System podwójnego księgowania to znacznie bardziej zaawansowany rodzaj systemu księgowego, z którego korzysta większość firm, księgowi, a także księgowi posiadający własne firmy. W systemie podwójnego wpisu istnieją pola dla obciążeń i uznań, dzięki czemu za każdym razem, gdy transakcja jest rejestrowana na jednym wyciągu, jest rejestrowana na odpowiednim rachunku. W tych systemach istnieją pola dla wszystkiego, od podstawowych, takich jak pokwitowania gotówkowe i sprzedaż, po inne transakcje, takie jak zakup zapasów lub budynków. Zawiera również narzędzia, które pomagają w konstruowaniu najbardziej szczegółowych sprawozdań finansowych. Pomoże to każdej firmie uzyskać uczciwą wycenę, złożyć podatki lub zapewnić finansowanie dla większego przepływu środków pieniężnych.

Dlaczego księgowość komputerowa jest tak popularna?

W przeszłości jedynym sposobem, w jaki zapisy mogły być rejestrowane i utrzymywane, było ręczne. Teraz księgowość na papierze to już przeszłość. Dzięki skomputeryzowanym systemom rejestrowanie wszystkich transakcji biznesowych jest łatwiejsze niż kiedykolwiek. Po zgłoszeniu kredytu można również zarejestrować odpowiadające mu obciążenie. Jedyną wadą jest czas potrzebny na przeszkolenie techniczne w systemie, ale kiedy się nauczysz, możesz być znacznie bardziej wydajny.


Artykuł przygotowany z firmą “Doradca finansowy Poznań

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*