Kolor drewna to dopiero początek – co rozważyć przy domach z bali?

Przechwytywanie

Większość ludzi budujących konwencjonalny dom nie myśli zbytnio o tym, z czego będzie zbudowany. Bardziej martwią się materiałami wykończeniowymi i prawdopodobnie sprawami takimi jak wydajność. Ale każdy, kto buduje chatę z bali, wie, że należy wziąć pod uwagę znacznie więcej. Pojawią się pytania: lepiej budować czy kupić? Czy opłaca się kupić stary dom z bali? Pewne jest, że domki z bali mogą być zbudowane z wielu różnych rodzajów i gatunków drewna. Oczywiście nie wszystkie z rosnących w Polsce są najlepszym drewnem do drewnianych domków. Jest kilka gatunków, które są regularnie używane do budowy, a tylko trzy z nich są używane w większości nowych konstrukcji.

Podczas budowy domku z bali należy wziąć pod uwagę wiele czynników, w tym:

  • kolor drewna,

  • odporność na owady,

  • stopień wypaczenia lub kurczenia się, gdy się starzeje,

  • jak dobrze wytrzymuje w długim okresie.

Nie wszystkie rodzaje drewna będą zachowywały się w ten sam sposób, a nawet w przypadku jednego gatunku drewna można mieć duże zróżnicowanie, w zależności od tego, gdzie drewno było uprawiane i ile ma lat. Zanim zaczniesz budować dom z bali, upewnij się, że rozumiesz rodzaje dostępnego drewna, abyś mógł dokonać właściwego wyboru dla swojego domu.

Czego szukać w materiale drewnianym na dom?

Klucz do wyboru odpowiedniego drewna często wykracza daleko poza sam gatunek. Chociaż dobrym pomysłem jest zawężenie wyszukiwania do najczęściej używanych gatunków drewna – cedru, sosny, dębu, świerku, cyprysu, sekwoi, jodły i ich odmian – warto też wziąć pod uwagę inne ważne cechy.

Pierwsza to wiek drewna. Starsze drzewa są lepsze bo zapewniają większą trwałość i stabilność oraz będzie się mniej kurczyć i wypaczać. Młodsze drzewa to gorszy wybór. Przede wszystkim jednak chcesz starych, wolno rosnących drzew, aby uzyskać drewno najlepszej jakości.

Następną kwestią jest to, gdzie rosło drzewo. Drzewa rosnące na większych wysokościach mają zwykle wyższą twardość, to również drzewa z bardzo ciasnymi słojami. To sprawia, że ​​kłody są bardzo trwałe i stabilne, które przetrwają. Wiele drzew jest obecnie uprawianych na farmach drzewnych, a te na niższych wysokościach mogą nie zapewnić trwałego materiału, którego szukasz.

Wreszcie musisz wiedzieć, czy dostawca kłód, których kupujesz w piecu, suszy swoje kłody? Kłody, które są suszone w piecu lub suszone bardzo powoli, aby nie pękały, ani nie wypaczały się, są bardziej stabilne i znacznie trwalsze niż kłody, które nie są suszone w piecu. Kłody, które nie są suszone w piecu, wysychają same, ale bez tego etapu istnieje ryzyko wypaczenia, pękania i rozłupywania, a także kurczenia się. Rozpoczęcie od materiału suszonego w piecu może być droższe, ale da długotrwałe rezultaty.

Gatunki drewna

Powinieneś także wziąć pod uwagę gatunki drewna, z których będziesz korzystać. Każdy gatunek drewna ma różne cechy, które mogą sprawić, że jeden z nich będzie lepszy od innego w określonych celach. Należy pamiętać, że drewno o tej samej nazwie może się różnić, na przykład czerwony lub biały dąb, czerwona, biała lub żółta sosna oraz czerwony lub biały cedr.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*