Dlaczego niektóre koty idą za swoimi panami aż do łazienki?

cat-1052060_960_720

Koty mają tendencję do tworzenia stereotypów, że są „zdystansowane” i zachowują się tak, jakby nie przejmowały się tym, co robią ich ludzie. Ale rzesze właścicieli kotów na całym świecie wiedzą, że to nie może być dalsze od prawdy. Są koty, które podobnie jak psy wszędzie podążają za swoimi ludźmi. I mamy na myśli wszędzie – zwłaszcza do łazienki..

Jeśli nie przeszkoliłeś kota w korzystaniu z toalety – tak, to jest to co powinno się robić – kot podążający za tobą do łazienki jest mylącym zachowaniem, biorąc pod uwagę, że większość kotów to prywatne stworzenia, które lubią spędzać czas samotnie. Dlaczego więc nie dadzą nam tego samego w zamian?

Dlaczego niektóre koty idą za swoimi panami aż do łazienki?

Jak zwykle, weterynarze i behawioralni kotów nie mają ostatecznych wniosków, ale mnogość teorii, które mogłyby wyjaśnić, dlaczego niektóre koty są tak zdeterminowane, by ingerować w prywatność swoich panów jest ogromna.

Czują się bezbronne

Podczas gdy koty mogą zyskać reputację wysoko wykwalifikowanych drapieżników, którzy chętnie będą walczyć z niedźwiedziami i dużymi psami, koty domowe również są ofiarami zwierząt – i wiedzą o tym. Weterynarz powie ci, że bez ciebie kot może nagle poczuć się narażony i podatny na atak nieznanego drapieżnika. Twój kot prawdopodobnie postrzega cię jako Wszechmogącego Otwieracza do puszek i tym samym jako źródło bezpieczeństwa i wygody (a także pożywienia). Kiedy więc znikniesz za zamkniętymi drzwiami, mogą czuć się mniej bezpieczni niż normalnie i dlatego będą Cię szukać, aby nadal korzystać z zapewnionego im komfortu i bezpieczeństwa.

Są ciekawe

Wszyscy znamy powiedzenie o ciekawskich kotach. Ale ich ciekawość prawdopodobnie wynika z terytorialnej natury kota (częstej przyczyny drapania mebli). Koty to zwierzęta terytorialne i zawsze chcą wiedzieć, co dzieje się na ich terytorium, i zapewne chcą się upewnić, że nie robisz nic, co mogłoby przyciągnąć drapieżniki. Jako mniejsze drapieżniki, koty domowe instynktownie zakopują swoje odchody, aby nie przyciągały uwagi drapieżników. Może po prostu upewniają się, że ich ludzie robią to samo.

W końcu twój dom jest terytorium kota, a to obejmuje łazienkę. Łazienka znajduje się w strefie wpływów twojego kota. Jak śmiesz odciągać go od własnego terytorium? Możesz gromadzić zasoby lub zaprzyjaźniać się z innymi kotami. Może o tym wiedzieć tylko, jeśli to sprawdzi.

Zwierzęta muszą przypisywać wartość zasobom, aby nadać priorytet swoim działaniom. Zasoby o wysokiej wartości to zasoby, które są natychmiast pożądane i wystarczająco silne, aby motywować do działania. Behawioryści wykorzystują tę cechę do motywowania zwierząt do celów szkoleniowych przy użyciu systemów nagród.

Gdy występuje rywalizacja o zasób, jego wartość rośnie. Tak robisz za każdym razem, gdy zamykasz drzwi łazienki. Podnosisz wartość przestrzeni, wybierając ją dla siebie i odmawiając kotowi dostępu.

Więcej interesujących ciekawostek na temat kotów znajdziesz wchodząc na https://abc-kot.pl/ – serdecznie zapraszamy!

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*