Chcesz studiować w UK? Zobacz co musisz wiedzieć i od czego zacząć

glowne

Studia w Wielkiej Brytanii to marzenie wielu młodych Polaków, ale z różnych powodów nie zawsze decydują się na jego realizację. Okazuje się jednak, że polscy absolwenci szkół średnich są w stanie zdać maturę na poziomie umożliwiającym im aplikację na renomowane brytyjskie uczelnie. Problemem nie jest także bariera językowa, ponieważ niemal każdy maturzysta może uzyskać certyfikat językowy. Co warto wiedzieć przed podjęciem studiów w UK?

Wybór kierunku studiów oraz uczelni

Na studia w Wielkiej Brytanii aplikuje się przed maturą., a oferty miejsc na poszczególnych uczelniach są warunkowe. W praktyce oznacza to, że aplikacja z odpowiednim wyprzedzeniem jest jednocześnie rezerwacją miejsca. Aby je uzyskać, należy zdać maturę na poziomie wskazanym przez dany uniwersytet. Najlepszym rozwiązaniem jest aplikowanie na kilka takich samych lub zbliżonych kierunków na różnych uczelniach, które mają inne wymagania rekrutacyjne. Wybory te powinny być przemyślane pod względem strategicznym i dobrze zaplanowane. Takie rozwiązanie znacząco zwiększa szanse dostatnia się na najlepszą uczelnię. Kolejny krok to przygotowanie niezbędnych dokumentów. Jednym z najważniejszych jest Personal Statement, czyli list motywacyjny na studia. Należy go zredagować zgodnie z obowiązującymi wymaganiami. Kandydat powinien w nim zawrzeć podstawowe informacje, a także uzasadnić swoją motywację do aplikowania na dany kierunek. Przydatny jest również list rekomendujący, który najlepiej uzyskać od nauczyciela lub korepetytora. Dokument ten powinien zawierać opis zdolności, osiągnięć i potencjału kandydata.

foto2

Aplikacja na stronie UCAS

UCAS to instytucja, która zajmuje się administracją systemu składania wniosków na studia pierwszego stopnia w UK. Poszczególni kandydaci powinni założyć konto online na stronie oraz prawidłowo wypełnić swoje podanie. Proces aplikacji na studia w Londynie oraz innych brytyjskich miastach powiązany jest z określonymi terminami. Formularz na stronie UCAS zaprojektowany został dla użytkowników z całego świata, dlatego przy wypełnianiu warto zachować szczególną uwagę. Odpowiedzi od uczelni uzyskać można w zintegrowanym systemie UCAS track. Spośród wszystkich propozycji należy wybrać dwie – określane jako firm i insurance choices, a pozostałe odrzucić. Na tym etapie trzeba bardzo świadomie podejmować każdą decyzję. Lepiej unikać pochopnego odrzucania nieco słabszych uczelni, a także przyjmowania tych o poziomie niedopasowanym do własnych możliwości. W tej kwestii warto zasięgnąć porady doradcy akademickiego. Należy też uważać na opinie osób niedoświadczonych oraz nieobiektywnych pracowników organizacji współpracujących z określonymi uniwersytetami.

Matura i wyjazd do UK

Głównym wyzwaniem kandydatów na studia w Wielkiej Brytanii jest przygotowanie się do matury, a także samego wyjazdu. Po udanym zdaniu egzaminu dojrzałości i spełnieniu oczekiwań uczelni, warto się spakować i jak najszybciej wyjechać do UK. W ten sposób można wcześniej przełamać barierę kulturową i językową, a tym samym rozpocząć studia z większą pewnością siebie. Po przyjeździe do Anglii warto też od razu zarejestrować się na uczelni oraz dobrze zaznajomić z kampusem. Tydzień poprzedzający rozpoczęcie roku szkolnego to tzw. Freshers’ Week, podczas którego organizowane są liczne imprezy integracyjne. To wspaniała okazja do poznania przyszłych kolegów, współlokatorów oraz przyjezdnych z całego świata.

foto1

Dofinansowanie studiów

System edukacji wyższej w Wielkiej Brytanii charakteryzuje się odmiennym sposobem finansowania, niż w Polsce. Uznawany jest za jeden z najbardziej efektywnych na całym świecie. Warto pamiętać, że obywatele Unii Europejskiej mogą liczyć na wsparcie finansowe, które pokrywa koszty studiów. Wiąże się to z dodatkowym procesem aplikacyjnym. Wielu kandydatów popełnia jednak pewne błędy, które powodują niepotrzebne problemy i przedłużają cały proces. Warto więc skorzystać z oferty zespołu https://studiawanglii.pl/, który zapewnia bezpłatne wsparcie na poszczególnych etapach aplikacji.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*