Team Building – czym jest skuteczna integracja firmowa?

economy-3213967_640 (1)

Pracownicy w firmie to nie tylko zbiór pojedynczych osób, które wykonują określone zadania. Bardzo ważna, jak nie najważniejsza, jest praca zespołowa, współpraca na różnych polach, odpowiednia komunikacja i tworzenie silnej grupy, która wspólnie pracuje na sukces całego przedsiębiorstwa. Team building jest więc kwestią, o której nie może zapominać właściciel każdej firmy. Szczególnie, jeśli myśli długofalowo i chce mieć zgrany zespół.

Team building, czyli budowanie zespołu, to wszelkie działania, których celem jest współpraca, lepsza komunikacja oraz zgranie pracowników. Nie zawsze są one możliwe do przeprowadzenia podczas wykonywania codziennych obowiązków zawodowych, dlatego też pracodawcy chętnie korzystają z różnych form integracji. Najczęściej zaliczają się do nich spotkania, warsztaty oraz kursy organizowane przez profesjonalistów. Inwestycja w team building, choć czasem może wydawać się kosztowna, w rzeczywistości szybko się zwraca. Zespół lepiej pracuje, pracownicy są bardziej zmotywowani oraz zgrani i rzadziej decydują się na szukanie nowego zatrudnienia.

Team bulding dla rozwoju firmy

O tym, jak ważny jest team building w codziennej pracy, nie trzeba w dzisiejszych czasach nikogo przekonywać. Bowiem na wspólny sukces firmy składa się wiele drobnych elementów, ale zawsze kluczowym i najważniejszym są ludzie. Jeśli w zespole pojawiają się konflikty, pracownicy nie potrafią ze sobą współdziałać. Wszystkie zadania realizowane są zdecydowanie wolniej i z mniejszym powodzeniem. Choć czasem wydawałoby się, że z grupy pojedynczych, skonfliktowanych pracowników nie da się zbudować zespołu. Różne formy team buildingu pokazują, że jest to nie tylko możliwe, ale również prostsze niż się wydaje. Spotkania firmowe czy warsztaty integracyjne, polegające na ciekawych aktywnościach, możliwość spędzenia ze sobą czasu poza pracą, w zupełnie innych warunkach, pozwalają na nawiązanie zupełnie nowych i bardziej trwałych relacji. Pracownicy niejako poznają się na nowo, odkrywają swoje mocne i słabe strony, dowiadują się o sobie tych rzeczy, o których nie wiedzieli nawet, gdy przepracowali ze sobą wiele lat.

Ciekawe formy team buildingu

Świetnym sposobem na budowanie zespołu są warsztaty tematyczne, organizowane przez wyspecjalizowane firmy, np. Fabryka Atrakcji. Mogą to być warsztaty kulinarne, degustacyjne, bębniarskie, kosmetyczne, barmańskie, taneczne czy warsztaty kreatywne. Wszystkie formy ciekawych aktywności doskonale sprawdzają się, aby połączyć grupę ludzi w jeden zespół. Na warsztatach pracownicy są niejako zachęceni do współpracy, uczą się pracować ze sobą w ramach przyjemnych aktywności, co później przekłada się na taką samą umiejętność współpracy na co dzień, podczas wykonywania obowiązków zawodowych.

W firmach, które inwestują w team building i różne formy integracji, można bardzo szybko zauważyć poprawę relacji między pracownikami czy całymi działami, sprawniejsze wykonywanie zadań, mniej konfliktów i problemów, które wcześniej pojawiały się częściej. Dzięki warsztatom integracyjnym można zbudować silny, mocny i zgrany zespół, który będzie sprawnie pracował na sukces całego przedsiębiorstwa.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*