Badanie geotechniczne i koszt jego wykonania

geotechnika_640x466

Geotechnika i budownictwo coraz częściej łączą się w przypadku domów jednorodzinnych. Ludzie coraz częściej wolą dopłacić za konkretne badania geotechniczne. Wiąże się to ze zwiększonym bezpieczeństwem późniejszego użytkowania domu.

Budynek umiejscowiony na niekorzystnym pod kątem posadowienia gruncie narażony jest na późniejsze popękania ścian, osunięcia czy osiadania. Przypomnijmy, że badania geotechniczne nie są obowiązkowe w przypadku domów o małej liczbie kondygnacji czy małej powierzchni. Kiedy konkretnie potrzebna jest dana dokumentacja geotechniczna? Możemy sprawdzić sobie w internecie. Dlatego wiele osób nie jest zainteresowana tematem ze względu na dodatkowe koszta. Dom wielopiętrowy z dodatkowym podpiwniczeniem przykładowo nie jest już przykładowo kwestią wyboru. Jak wtedy znaleźć odpowiedniego geotechnika? Budownictwo geologiczne jest na tyle popularne, że raczej nie trzeba długo szukać w mieście. Zazwyczaj mamy do wyboru kilka firm geotechnicznych. Należy zorientować się w Internecie, które firmy mają najlepszą opinię i jakie jest jej doświadczenie. Im więcej wykonanych dokumentacji geotechnicznych tym większa szansa na poprawne badania naszej działki.

Na czym polega praca geotechnika – Titan? Głównie na wykonaniu dokumentacji geotechnicznej, której koszt jest niejako włączony w wykonanie odpowiednich odwiertów. Otwory geologiczne są tworzone w celu odtworzenia warunków gruntowych, a więc tego jakie konkretnie skały występują na naszej działce i jaki wpływ mają na budownictwo. Wykonywane są zazwyczaj trzy odwierty geotechniczne do głębokości 10 metrów (choć jest to zazwyczaj 3-6 metra). Umiejscowione są one w dużej odległości od siebie, by mieć pełne spektrum wszystkim skał na naszej działce. Niektóre ujawniają się dopiero na większych głębokościach. Następnie tworzy się swojego rodzaju przekrój geologiczny łącząc poszczególne warstwy skał w różnego rodzaju programach. Możemy badać też gruboziarnistość próbki geologicznej, przesiew, gęstość, wilgotność – wszystko to wpływa w większym czy mniejszym stopniu na budownictwo.

Jaki jest koszt usług geotechnika? Zależy to od konkretnej firmy i jej doświadczenia w branży. Często mierzone to jest w metrach głębokości (przykładowo 100 złotych za jeden metr) wykonania odwiertu. Trzy odwierty dochodzą wtedy do sum na poziomie przykładowo 1500 złotych. Nie są więc to koszta nieosiągalne w przypadku stawiania budynku. Warto postawić na bezpieczeństwo i wiedzę dotyczącą swojej działki i warto zadzwonić do geotechnika. Możemy tylko na tym zyskać.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*