Zwrot podatku z zagranicy

podatek

Szacuje się, że ponad dwa miliony Polaków wyjechało za granicę w celach zarobkowych. Kolejny milion regularnie podejmuje się pracy tymczasowej na zachodzie. Wiąże się to z obowiązkiem odprowadzania podatków w obcych państwach. Warto wiedzieć, że każdemu pracownikowi należy się zwrot tego podatku.

Kwota wolna

Co miesiąc pracodawca odprowadza określony procent wypłaty jako zaliczkę na podatek dochodowy. Jego wysokość zależy już od kraju, w którym nastąpił stosunek pracy. Kwota wolna jest to wysokość dochodów, od której nie trzeba odprowadzać podatków. Dopiero po zakończeniu roku kalendarzowego, po wypełnieniu i wysłaniu odpowiedniego dokumentu rozliczającego osiągnięte dochody do zagranicznego Urzędu Skarbowego, okazuje się, że zapłacony podatek był zbyt duży. Można wystąpić o jego zwrot, trzeba tego jednak dokonać w określonym czasie, zgłaszając się do danej instytucji. Osoby, które albo nie znają się na przepisach podatkowych, albo nie mieszkają już na terytorium obcego państwa, mogą skorzystać z pomocy polskich firm, które zajmują się właśnie ściąganiem nadpłaconego w innych krajach podatku.

Procedura

Odzyskanie nadpłaconego podatku wiąże się z wypełnieniem i wysłaniem odpowiedniego, obcojęzycznego wniosku do obcego Urzędu Skarbowego. Bardzo często zdarza się, że następują niejasności, na które trzeba odpowiedzieć. Konieczna jest więc korespondencja albo osobiste stawiennictwo w urzędzie. Dopiero po załatwieniu wszystkich formalności wydawana jest decyzja podatkowa, która przyznaje zwrot nadpłaconego podatku. Po jej wydaniu można oczekiwać przelewu maksymalnie w ciągu najbliższych kilku tygodni. Jak widać, procedura może nie jest bardzo skomplikowana, wymaga jednak podstawowej znajomości przepisów podatkowych obcego państwa oraz całkiem niezłej znajomości języka. Dla wielu Polaków pracujących za granicą to problem nie do rozwiązania, stąd tak wiele podatku nie zostało zwróconego, mimo iż rodakom się to należało.

Specjalistyczne firmy

Niczym grzyby po deszczu, zaczęły pojawiać się firmy prywatne, które oferują pomoc w zwrocie nadpłaconego podatku. Jedną z najbardziej znanych i popularnych jest Euro-Punkt, o której informacje znajdziemy na http://www.euro-punkt.pl. Oferty takich przedsiębiorstw są bardzo atrakcyjne, głównie dlatego, że nie wymagają żadnego własnego wkładu finansowego. Opłata za usługę zostanie naliczona dopiero wtedy, gdy pieniądze znajdą się na koncie. Kwota zabierana przez firmę jest różna i zależy od kraju, z którego podatek należy zwrócić oraz od samej instytucji. Z reguły jest to opłata między 30 a 50 euro. Średnia wysokość zwrotów wynosi około tysiąca euro, stąd wiele osób uważa, że za święty spokój warto wydać te pieniądze. Trzeba wiedzieć, że przedsiębiorstwa takie jak Euro-Punkt nie zajmują się jedynie nadpłaconym podatkiem, ale ogólnie jego rozliczaniem i składaniem odpowiednich deklaracji do obcych Urzędów Skarbowych. W razie jakichkolwiek wątpliwości czy problemów podejmą rozmowy z urzędem, a nawet pracodawcą. Oczywiście, lwia część firm zajmuje się doradztwem dla krajów zachodnich, takich jak Anglia, Irlandia czy Niemcy. Państwa wschodnie czy południowe nie są już aż tak popularne, stąd i cena usług jest o wiele wyższa, o ile w ogóle są one świadczone.

Opłacalność

Po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej, w kraju pojawiła się nowa nisza firm, które chcą zarobić na zagranicznych przychodach rodaków. Nie ma w tym niczego złego, o ile faktycznie świadczone usługi są warte swojej ceny. Kilkaset złotych w zamian za brak konieczności stawiennictwa w urzędzie i wypełniania skomplikowanych, obcojęzycznych druków jest bardzo opłacalne dla wielu osób. Niestety, działa tutaj bardziej czynnik psychologiczny. Kontakty z zagranicznymi Urzędami Skarbowymi statystycznie są o wiele prostsze i krótsze niż z naszymi rodzimymi. Pamiętając jednak, jak wygląda sytuacja w kraju, pracownik woli pozbyć się ewentualnego problemu, często nawet nie sprawdzając, jak wygląda sama procedura. W przypadku jednak prac stałych i Polaków, którzy zamierzają za granicą już zostać, może warto podnieść znajomość języka obcego i podstawowych przepisów?

Autorem artykułu jest pracownik serwisu http://www.euro-punkt.pl, który udzieli Państwu porad w temacie jakim jest zwrot podatku z Niemiec.

O autorze

Kamil Biegun
Kamil Biegun
Urodzony w Krakowie, Zeszłoroczny absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Hobby: dobra książka, biwak, kajaki.

1 odpowiedzi "Zwrot podatku z zagranicy"

  1. A jak się ma zwrot podatku z zagranicy do standardowych pitów 37? To są jakieś inne druki? Drugie pytanie: czy programy do wysyłania pitów drogą elektroniczną typu http://pity2016ng.pl/ mają wbudowaną opcję podatków z zagranicy?

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*