Zawał serca jest bezpośrednią konsekwencją nieregulowanego wysokiego ciśnienia krwi

Omega936 1

[ ARTYKUŁ REKLAMOWY ]

Zawał serca jest przerażającym, zwodzącym i stresującym doświadczeniem. Życie po zawale nie jest łatwe. Oczywiście w przypadku, kiedy chory przeżyje. Powrót do zdrowia jest możliwy, jednak potrzebna jest duża doza cierpliwości. Tutaj znajdziesz informacje na temat znaków ostrzegawczych przed zawałem serca oraz czynnikach ryzyka.

Jesteś ofiarą zawału serca, czy też znasz kogoś, kto przeszedł zawał? Dziesiątki tysięcy Polaków doświadczyło tego samego.

Przyczyny zawału serca – podobnie, jak udaru mózgu

Zawał serca najczęściej spowodowany jest zwężeniem tętnic w wyniku nagromadzonego w nich cholesterolu. Zły cholesterol prowadzi do pękania tętnic. Choroba tętnic wieńcowych jest jedną z głównych przyczyn zatrzymania akcji serca.

Czynniki ryzyka oraz przyczyny zawału serca są takie same, jak w przypadku udaru mózgu. Do czynników ryzyka należą:

1. Historia rodzinna (historia chorób zakaźnych) oraz czynnik genetyczny
2. Palenie papierosów
3. Wysokie ciśnienie krwi
4. Podwyższony poziom cholesterolu
5. Cukrzyca

Wysokie ciśnienie krwi jest najczęstszą przyczyną zawału serca. W przypadku, gdy cierpisz na wysokie ciśnienie krwi (powyżej 140/90), twoje serce musi ciężko pracować, aby pompować krew przez cały twój organizm. Aby sprostać temu dodatkowemu wysiłkowi, staje się ono grubsze i sztywniejsze. Sprawia to, że serce przestaje być zdolne do wykonywania swojego zadania.

Gdy serce nie jest w stanie pompować wystarczającej ilości krwi, mamy do czynienia z niewydolnością. Niewydolność serca jest chorobą serca. Przejawia się w osłabieniu pracy serca.

Często można usłyszeć lekarza, który mówi pacjentowi, że serce pacjenta jest starsze od niego samego. Oznacza to, że pacjenci nie zwracają uwagi na nawyki związane ze stylem życia. Przymykają też oczy na wysokie ciśnienie krwi oraz inne dolegliwości prowadzące do chorób serca.
Rozpoznaj objawy zawału serca w odpowiednim czasie
Nie czekaj, aż zaczniesz szukać pomocy, po tym, jak wystąpi którykolwiek ze znaków ostrzegawczych. Chociaż niektóre ataki serca są nagłe i intensywne, większość z nich zaczyna się powoli. Na początku występuje niewielki ból i dyskomfort. Słuchaj swojego ciała i zacznij szukać pomocy, gdy poczujesz:

1. Dyskomfort w klatce piersiowej. Większość ataków serca poprzedza ból w środkowej części klatki piersiowej. Ten ból trwa zwykle kilka minut. Może się zdarzyć, że ból ustąpi, by za chwilę powrócić. Istnieje możliwość odczuwania nieprzyjemnego ciśnienia, ściskania, wzdęcia lub bólu w klatce piersiowej.
2. Dyskomfort w górnej części ciała. Objawy mogą obejmować ból lub dyskomfort odczuwany w jednej lub obu rękach, plecach, szyi, szczęce oraz brzuchu.
3. Zaniki oddechu przy odczuwaniu dyskomfortu w klatce piersiowej lub bez odczuwania czegokolwiek.
4. Inne objawy mogą manifestować się poprzez nadmierne pocenie się, mdłości lub omdlenia.
5. Objawy są różne u mężczyzn i kobiet. Podobnie, jak u mężczyzn, najczęstszymi objawami zawału serca u kobiet są bóle lub dyskomfort w klatce piersiowej. Kobiety mogą też jednak doświadczać innych objawów. Należą do nich: duszności, nudności, wymioty, ból pleców lub szczęk.

Co robić po przebytym zawale serca?

Każdy przebyty zawał niesie za sobą konsekwencje. Jedną z nich jest tętniak serca czyli blizna, która pozostała na sercu po przebytym zawale. Ściana serca w tym miejscu jest cieńsza i nieruchoma. W tym wypadku nie mamy już do czynienia ze zdrową tkanką mięśniową.
Zawałowi serca można zapobiec, należy jednak zareagować w odpowiednim czasie, tak aby nie walczyć następnie z powikłaniami po zawale.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*