Wpływ uzależnienia na karierę zawodową – rozmowa z terapeutką Natalią Fijak

portrait-of-woman-drinking-alcohol-at-work-527282710-596013603df78cdc68b96164

Problem z uzależnieniem zaburza nie tylko życie rodzinne, ale również karierę zawodową. Osoby uzależnione prędzej czy później mają też spore kłopoty w miejscu pracy. O tym, jak sobie z tym radzić i jak uniknąć poważnych konsekwencji zawodowych związanych z nałogiem, rozmawiamy z terapeutką Natalią Fijak.

- Osoba uzależniona prędzej czy później przestaje kontrolować własne życie. Jak to się odbija na karierze zawodowej?

– Sporo zależy od tego, jaki jest to rodzaj uzależnienia. Jeśli mamy do czynienia z uzależnieniem behawioralnym, jak hazard czy nawet pracoholizm, problemy są przede wszystkim natury psychicznej. Osoba uzależniona żyje w ciągłym napięciu i stresie, skupia się na nie do końca wartościowych działaniach, jest nieustannie podenerwowana, agresywna, nie potrafi komunikować się ze współpracownikami. Jeśli natomiast problemem jest alkoholizm, do tych problemów dochodzi też niedyspozycja fizyczna. Osoby uzależnione od alkoholu bardzo często piją wielotygodniowymi ciągami, podczas których nie chodzą do pracy, najczęściej korzystając ze zwolnień lekarskich czy urlopów. Jednak prędzej czy później ich nałóg staje się widoczny zarówno dla współpracowników, jak i pracodawców. Osoby uzależnione są słabszymi pracownikami, nie można na nich polegać, wolniej wykonują swoje obowiązki, nigdy nie wiadomo też, czy następnego dnia przyjdą do pracy, czy nie.

- Kiedy osoba uzależniona zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji

– Najczęściej już w bardzo poważnym stadium uzależnienia, gdy po prostu traci pracę. Nawet najlepszy specjalista w swoim fachu nie może bowiem liczyć na to, że pracodawca będzie wiecznie przymykał oko na jego problem i osłabione możliwości wykonywania pracy zawodowej. Bardzo często utrata pracy, a potem też rodziny, jest dla alkoholika momentem, w którym budzi się i zaczyna robić coś w kierunku wychodzenia ze swojego nałogu. Warto wtedy nie tylko odstawić alkohol czy inną substancję uzależniającą, ale również skorzystać z profesjonalnej terapii uzależnień. Samo odstawienie substancji uzależniającej nie spowoduje bowiem poważnych zmian w myśleniu czy zachowaniu.

- Czy nawrót nałogu również może mieć negatywny wpływ na karierę zawodową?

– O tym, czy nawrót uzależnienia przekreśla karierę, decyduje przede wszystkim sama osoba uzależniona. Nawroty, czyli sytuacje, w których pojawia się silna chęć sięgnięcia znowu po alkohol, hazard czy inne nałogowe zachowania, nie oznaczają bowiem automatycznie powrotu do nałogu. Osoby po długotrwałej terapii potrafią sobie bardzo dobrze radzić z nawrotami, gdyż są wyposażone w narzędzia i mechanizmy, dzięki którym potrafią samodzielnie złagodzić głód, zniwelować napięcie zdrowymi sposobami i uniknąć powrotu do czynnego nałogu. Nawrót może przekreślić karierę jedynie wtedy, gdy skończy się powrotem do czynnego uzależnienia. Dotyczy to przede wszystkim tych osób, które podjęły leczenie pod wpływem ostatniego sygnału ostrzegawczego ze strony pracodawcy. Powrót do nałogu może więc być przyczyną zwolnienia, nierzadko dyscyplinarnego, które zostaje w papierach już na zawsze i jest informacją negatywną także dla przyszłych pracodawców.

Zobacz także stronę: wszywkaalkoholowalublin.pl

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*