Szukamy nieruchomości pod biznes – czego się wystrzegać?

mieszkanie

Nie każdego początkującego przedsiębiorcę stać na to, by wybudować nieruchomość, która posłuży mu do prowadzenia biznesu. Dlatego też wielu z nich decyduje się na wynajem, bądź też kupno gotowej już budowli. Na co zwrócić uwagę w trakcie takich transakcji i czego się wystrzegać, o tym poniżej.

Wizyta w biurze nieruchomości

Podejmując tak ważną decyzję, jaką jest wynajem nieruchomości pod swój biznes najlepiej udać się do biura nieruchomości. W taki biurze pracują bowiem osoby, które przeszły odpowiednie szkolenia, bądź też są wykształcone w kierunku nieruchomości. W biurach takich można znaleźć wiele ciekawych ofert, zarówno gotowych budynków pod wynajem, jak i też obecnie czynionych inwestycji w tym zakresie, jeżeli już zdecydujemy się np. zakupić gotowe biuro w jakimś biurowcu, który akurat powstaje na terenie naszego miasta.

Korzystając z usług biura nieruchomości mamy pewność, iż nie zostaniemy oszukani, bowiem to biuro przyjmuje na siebie odpowiedzialność poszukania nam odpowiedniej nieruchomości, na oczekiwanych przez nas warunkach. W całym toku transakcji biuro nieruchomości jest naszym pośrednikiem, aż do momentu sfinalizowania umowy. Oczywiście nie jest to usługa bezpłatna, gdyż za pośrednictwo takiego biura musimy zapłacić, jednakże w sytuacji, gdy nie znamy dobrze rynku nieruchomości oraz obowiązujących przepisów, to najlepiej jest poświęcić trochę pieniędzy, ale mieć pewność, iż nie zostaniemy oszukani.

Szukam na własną rękę

domek w holandiiSzukanie nieruchomości pod wynajem na własny biznes to bardzo odpowiedzialne i czasami ryzykowne działanie. Jednakże jeżeli weźmiemy pod uwagę kilka niezbędnych i jakże istotnych kwestii, możemy być spokojni. Co należy zrobić, by nie zostać oszukanym?

Dokładnie sprawdź z kim masz do czynienia. Spisz dane z dowodu osobistego i zapoznaj się z aktem własności tej nieruchomości, by później nie okazało się, że właścicielem jej nie jest Zenon Nowak, a Marian Kowalski,

Dokładnie obejrzyj nieruchomość, najlepiej z kimś kto zna się na aspektach związanych z budownictwem, by wykluczyć lub dostrzec wszelkie usterki w budynku, żeby nie okazało się później, iż toaleta owszem jest, ale nie ma odpływu,
Sporządź umowę na piśmie, którą najlepiej przygotuje Ci prawnik,

Dowiedz się dokładnie o wszystkie koszty, które będziesz musiał ponosić z tytułu wynajmu takiego budynku, czy też lokalu,

Ustal wysokość kaucji zabezpieczającej dla właściciela i jej cel, czy np. zostanie ona spożytkowana na jakieś usterki, które wynikną w trakcie użytkowania przez Ciebie danego lokalu, żeby nie okazało się później, iż zniszczyłeś schody za 10.000 zł, a właściciel będzie się domagał 20.000,

Spisz dokładnie wszystkie przedmioty, które bierzesz w użytkowanie oraz ich szacunkową wartość, które przejmiesz za pomocą specjalnego protokołu,

Dokładnie zapisz w umowie za co odpowiadasz Ty, a za co właściciel, to niezwykle istotne w sprawach spornych, jeżeli takie powstaną w przyszłości,

Zrób dokumentację zdjęciową tuż przed przejęciem lokalu, czy też budynku,

Takie kroki pozwolą Ci zabezpieczyć się przed sytuacjami, które w przyszłości mogą rodzić pewne konflikty.
Podobna sytuacja ma się też z zakupem gotowej nieruchomości. Tutaj bezwzględnie musisz spojrzeć na akt własności i zobaczyć, co i za ile faktycznie kupujesz. Nigdy nie kupuj okazyjnie, bo często takie okazje są przysłowiowym „kotem w worku”.

Wybierając nieruchomość na prowadzenie biznesu pamiętaj zawsze o tym, by nie dać się oszukać. Bądź dociekliwy i ostrożny, a wówczas masz pewność, że będzie to czysty i przyjemny biznes.

Opracowano wspólnie z portalem organizującym szkolenia z zakresu rynku nieruchomości (zobacz czym jest Weryfikacja operatów szacunkowych)

Polecamy:
Praca w Holandii bez znajomości języka – czy to możliwe?

2 odpowiedzi "Szukamy nieruchomości pod biznes – czego się wystrzegać?"

  1. Optymalnym rozwiązaniem jest skorzystanie z tego typu wyszukiwarki http://nieruchomosci.bydgoszcz.eu/, która gromadzi wiele ofert, umożliwiając ich porównanie pod kątem finansów, standardu i lokalizacji.

  2. Jak wygląda wskaźnik bieżącej płynności finansowej, jak się go tworzy do czego może być przydatny w prowadzeniu firmy? Dopiero od niedawna prowadzę własny biznes wielu kwestii uczę się trochę na żywym organizmie. Przyznam szczerze, że gdy zakładałem firmę, nie sądziłem, że jej prowadzenie może być aż tak skomplikowane. Sporo jest dokumentacji, papierologii i wielu kwestii formalnych. Czasem brakuje mi czasu na realizowanie zleceń dla klientów, bo siedzę w papierach.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*