Sposób na karierę zawodową – kurs na instruktora fitness

woman-952148_640 (1)

Fitness to zdecydowanie coś więcej niż funkcjonujące w potocznym wyobrażeniu ćwiczenia w rytm muzyki, to określony aktywny styl i sposób życia. Coraz częściej też zdarza się, że osoby uprawiające fitness dostrzegają w tym swoją szansę zawodową, chcą zdobyć stosowne uprawnienia i zostać instruktorem tej dyscypliny sportu.

Szansa na sukces

Kurs na instruktora fitness daje dużo możliwości rozwoju osobistego. Dla wielu osób ten zawód stał się nie tylko metodą zarobkowania, ale też nowym i satysfakcjonującym sposobem na życie. To idealne zajęcie dla osób aktywnych, których nie zadowala spędzanie większości dnia w bezruchu przy biurku lub wykonywanie stale jednej, monotonnej czynności. Bez względu na motywacje i okoliczności, w których podejmujemy decyzję o zrobieniu kursu na instruktora fitness, to szansa na wielką i pozytywną zmianę w naszym życiu.

Warunkiem sukcesu jest posiadanie pasji do aktywności fizycznej oraz pewnych predyspozycji, takich jak ogólna koordynacja ruchowa, słuch muzyczny i wyczucie rytmu. Konkretne umiejętności fizyczne można wytrenować,najważniejsze jest zaangażowanie i dostatecznie silna motywacja. Jeśli chcemy być ciągle aktywni i lubimy wysiłek fizyczny, możemy się spodziewać pozytywnych rezultatów.

Przebieg i organizacja kursu

Jest sprawą oczywistą, że podobnie jak w innych tego rodzaju szkoleniach, kursy na instruktora fitness składają się z części teoretycznej i praktycznej i obejmują wiele zagadnień począwszy od wybranych kwestii z dziedziny anatomii i fizjologii człowieka, poprzez dietetykę czy biomechanikę, aż po metodykę prowadzenia zajęć, trening wzmacniający i nowoczesne formy ruchu, do których zalicza się między innymi zumbę, pilates, Tae-Bo, fitness w ciąży i wiele innych. Można wybrać tryb weekendowy, co oznacza zajęcia przez kilka sobót i niedziel albo tryb ciągły, czyli zajęcia odbywające się codziennie przez kilkanaście dni.

Takie specjalistyczne kursy na instruktora fitness organizują między innymi uczelnie wychowania fizycznego, kluby sportowe, fitness kluby czy ośrodki doskonalenia zawodowego. Oferta różnych placówek jest w tym zakresie bardzo szeroka, warto jednak zwrócić uwagę na rodzaj uprawnień, jaki jest w danej placówce przyznawany, czy jest to na przykład certyfikat państwowy, co może mieć znaczenie w przypadku dalszej kariery w tym zawodzie.

Dalsza kariera

Kurs na instruktora fitness oznacza możliwość zatrudnienia między innymi w ośrodkach sportu i rekreacji, ośrodkach kultury, różnego rodzaju klubach sportowych i rekreacyjnych czy innych tego typu placówkach. Można też spróbować pracy na własną rękę i otworzyć działalność gospodarczą. Wymaga to jednak określonych predyspozycji i umiejętności, ale z drugiej strony daje samodzielność i swobodę dysponowania swoim czasem.

Jeśli poważnie planujemy rozwój swojej kariery jako instruktora, musimy również wziąć pod uwagę fakt, że taki podstawowy kurs na instruktora fitness to dopiero początek zawodowej drogi. W tej dziedzinie co chwila pojawiają się jakieś nowości, tak więc stale doskonalenie jest nieodzownym elementem zawodu instruktora. Dobrym rozwiązaniem jest z pewnością zrobienie specjalizacji w jednej z dziedzin, na przykład aqua fitness, freestyle, tabata, perfect body, wtedy bowiem, jako specjalista, nie będziemy narzekać na brak klientów.

Autor:

artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z TotalFit Center

1 odpowiedzi "Sposób na karierę zawodową – kurs na instruktora fitness"

  1. Z doświadczenia wiem, że dobry instruktor fitness musi być też dobrym dietetykiem :) Wiadomo, jesteś tym co jesz. Ja sporo się dowiedziałam o zdrowym jedzeniu od Pani dietetyk z http://www.medica2000.com.pl/. Mają tak dobrą poradnie dietetyczną. Pracuję teraz jako instruktor fitness i sporo jej rad wykorzystuję w pracy. Polecam

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*