Rynek pierwotny kontra wtórny – czym się różnią?

A real estate agent holding keys to a new apartment in her hands

Osoby, które planują kupić w najbliższej przyszłości mieszkanie, już na początku stają przed pierwszym dylematem – czy kupić mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Warto dobrze je rozważyć, zanim podejmiemy ostateczną decyzję o zakupie mieszkania.

Pierwotny rynek nieruchomości to mieszkania z pierwszej ręki czyli kupowane od dewelopera. Są to nieruchomości nowe, które dopiero zostały oddane do użytku. Bardzo często też na sprzedaż oferowane są mieszkania, które jeszcze nie powstały i są dopiero na etapie budowy. W tym drugim przypadku warto zachować daleko idącą ostrożność i decydować się na zakup budującego się mieszkania wyłącznie od takich deweloperów, którzy mają wieloletni staż na rynku i cieszą się dużym uznaniem i zaufaniem wśród klientów. Nieraz bowiem zdarzały się przypadki, że ludzie wpłacali zaliczki na budowę mieszkań, które nigdy nie powstały. W ten sposób wiele osób utraciło bezpowrotnie oszczędności swojego życia.

Rynek pierwotny

Mieszkania z rynku pierwotnego, jak na przykład nowe mieszkania Warszawa, oddawane są najczęściej wykończone pod klucz. Jednak ostateczne wykończenie czy wystrój wnętrza należą do klienta. Co ciekawe, dużą zaletą rynku pierwotnego jest możliwość kupienia dwóch mieszkań i połączenia ich w jeden lokal. Trzeba jednak na taką opcję zdecydować się jeszcze na etapie powstawania budynku. Gdy będzie on już skończony, raczej nie będzie możliwe takie rozwiązanie. Aby urządzić mieszkanie kupione od dewelopera, trzeba dysponować sporymi środkami, gdyż do kupienia jest praktycznie wszystko. Jest więc oczywiste, że zakup nowego mieszkania będzie inwestycją droższą. Nie tylko samo mieszkanie jest droższe niż mieszkanie z rynku wtórnego, ale też trzeba sporo środków wydać na jego aranżację.

Mieszkania z rynku wtórnego

Wtórny rynek nieruchomości jest zdecydowanie bardziej stabilny niż rynek pierwotny. Dostępna liczba mieszkań najczęściej jest dosyć zbliżona, rynek nie ulega więc dużym wahaniom. Co więcej, zakup mieszkania z rynku wtórnego jest zdecydowanie tańszy niż mieszkania nowego. Wielu sprzedających w mieszkaniu zostawia sporo sprzętu, dzięki czemu nie trzeba urządzać go od zera. Minusem rynku wtórnego jest jednak fakt, że sprzedawane mieszkania często bywają do generalnego remontu. Owszem, są sporo tańsze, ale jednocześnie wymagają wielu środków oraz nakładów pracy, aby w nich zamieszkać. Zdarza się często, że po zakupie nowi właściciele przystępują do generalnego remontu, który ciągnie się miesiącami. Nie można więc od razu cieszyć się mieszkaniem we własnych czterech ścianach. Najpierw trzeba włożyć w nie sporo pracy. Trzeba też pamiętać, że mieszkania z rynku wtórnego raczej nie są w najwyższym standardzie. Wiele technologii jest przestarzałych, gdyż budowane były dawno temu. Jeśli planujemy mieszkać w starym budownictwie przez wiele kolejnych lat, musimy być przygotowani na wiele niedogodności, które mogą się pojawić kosztem niższej ceny.

Szukasz nowego mieszkania na Mokotowie? Sprawdź http://www.mokosfera.com/pl/

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*